Akuza: Gruaja i tregoi t dashurit vendin ku biznesmeni A.B. mbante t hollat

Biznesmeni beratas, i cili u gjymtua fizikisht nga dy persona tashm t arrestuar nga policia, sht “tradhtuar” nga kunata. Kjo e fundit i kishte treguar t dashurit t saj (t arrestuarit Xhovalin Hasani) vendin ku biznesmeni A.B., mbante t hollat n banes. Biseda sht realizuar n Itali dhe prgjimet italiane kan zbardhur kt gjobvnie, e cila prfundoi me nj akt t shmtuar nga ana e Hasanit dhe bashkpuntorit t tij, Fatmir Quni, t cilt i kan prer veshin biznesmenit. Lajmi bhet i ditur nga burime pran akuzs qendrore, t cilat saktsuan se gruaja i tregoi Xhovalin Hasanit vendin ku kunati i saj mbante t hollat. Hasani ngarkoi shokun e tij, Fatmirin, pr t kryer vjedhjen, duke i treguar vendin e sakt ku ishin 70 mij eurot n banes. Nga hetimet e Prokuroris s Krimeve t Rnda ka rezultuar se Quni, bashk me nj person t shpallur n krkim, kan hyr n banesn e biznesmenit A.B., dhe kan krkuar te vendi i treguar, por nuk e kan gjetur sasin e 70 mij eurove. Te ky vend, sipas akuzs, ata kan gjetur nj sasi prej 3500 eurosh dhe 30 mij lek t reja, t cilat i kan grabitur n muajin maj t ktij viti.


Gjobvnia

Pas ktij episodi, Xhovalin Hasani ka marr n telefon biznesmenin A.B., duke i krkuar n form gjobe 70 mij euro. I trembur nga krcnimet n telefon, biznesmeni denoncon ngjarjen n Prokurorin e Krimeve t Rnda, ndrsa vazhdon t kontaktoj me agresorin. Me ndihmn e akuzs, “viktima” e ka detyruar autorin t marr sasin e parave n nj vend t caktuar. Sapo ka mbrritur n at vend, policia e ka arrestuar n flagranc. Sipas akuzs, n krkim sht shpallur kunata e biznesmenit, burri i s cils sht dnuar n Itali me 4 vite burg nn akuzn e trafikut t lndve narkotike. N krkim sht shpallur edhe nj person tjetr, i cili e ka ndihmuar t pandehurin Fatmir Quni t grabis shtpin e biznesmenit.


Arrestimi

Xhovalin Hasani, 32 vje, rezident n Itali, nga Fush-Arsi, familja e t cilit jetonte n Kamz, dyshohet t jet organizatori i gjobvnies, i ndihmuar nga e dashura e tij, kunata e “viktims”. Ai u arrestua disa dit m par s bashku me t dyshuarin tjetr pr t njjtn ngjarje, Fatmir Qunin, edhe ky shtetas nga Fush-Arsi, por me banim n Kamz. Ndaj ktyre personave, Prokuroria e Krimeve t Rnda kishte nxjerr dy urdhra-arresti, pasi akuzohen pr shfrytzim femrash pr qllime prostitucioni, kanosje dhe “shtrngim pr dhnie pasurie me dhun”, “gjymtim t personit”, ky rast n sy t nns s tij, si dhe vepra t tjera penale.


Sipas akuzs, gjobvnia ka nisur q n muajin maj t ktij viti, ku Xhovalin Hasani dhe miku i tij, Fatmir Quni, kan mbrritur n shtpin e biznesmenit A.B., duke i krkuat atij q t’u paguante parat. Pr t’ia arritur qllimit, autort i pren biznesmenit veshin dhe ushtruan dhun fizike ndaj tij. Para se t largoheshin, dy personat morn 7 mij euro dhe 300 mij lek t reja. Pas veprimit t tyre, policia mori denoncimin e biznesmenit t gjymtuar. Gjat ksaj kohe, Xhovalin Hasani drgonte her pas here Fatmirin n shtpin e t dmtuarit pr t marr pjesn tjetr t parave, ndrsa n telefon e fyente dhe e shante, duke i
shantazh pr t’i marr parat. Kto telefonata jan regjistruar nga prokuroria n cilsin e provs materiale, pasi prej kohsh kishte nisur hetimin pr kt rast. N “ndihm” t drejtsis shqiptare ka ardhur edhe ajo italiane, e cila ka marr nn vzhgim kunatn e biznesmenit.
#