Kan mbrritur n Kuvend kandidaturat e Presidentit t Republiks, Bamir Topi, pr Gjykatn e Lart. Pritet q javn tjetr Komisioni i Ligjeve t marr n shqyrtim propozimet e kreut t shtetit pr vendet vakante n kt institucion. Emrat e zgjedhur nga Topi jan Vexhi Mumataj, Medi Bici dhe Sokol omo. Te kandidaturat pr plotsimin e tri vendeve vakante t Gjykats s Lart bie n sy emri i Medi Bicit, nj nga kandidatt e rrzuar nga Kuvendi n qershor t vitit 2008. Medi Bici ishte nj nga 5 emrat q u propozuan nga Presidenti pr postin n Gjykatn e Lart, por q nuk gjetn miratimin nga Parlamenti. Ndrkoh, pak dit m par, Kuvendi miratoi dhe dy kandidatura t dekretuara nga Presidenti pr Gjykatn Kushtetuese. Ato jan Altina Xhoxhaj dhe Bashkim Dede, t cilt tashm kan kryer edhe betimin tek kreu i shtetit, ndrkoh q nuk ka mundur t marr miratimin kandidatura e tret e Topit, po pr Gjykatn Kushtetuese. Vangjel Kosta sht rrzuar nga Kuvendi me plot 66 vota kundr.