Gjykata e Rrethit Gjyqsor Tiran vendosi sot t lr n fuqi masn e siguris arrest me burg pr ish- zvendsministrin e Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Nikolin Jaka, i cili akuzohet pr abuzime me tenderat e rrugve.Ish- zevendsministri Jaka, prmes prfaqsuesit t mbrojtjes ligjore, iu drejtua ksaj Gjykate pr revokimin e mass s siguris. Por, n prfundim t shqyrtimit gjyqesor, kjo gjykat, ashtu si dhe m par, vlersoi t drejt masn "arrest me burg" pr ish- zevendesministrin Jaka.Ish- zevendesministri Nikolin Jaka u arrestua pak muaj m par s bashku me disa ish- funksionar t drejtoris s rrugve n kuadr t operacionit "Duart e Pastra", i cili u organizua nga Policia e Shtetit n bashkpunim me njsin Task Force, n Prokurorin e Tirans. Ish- funksionart e lart t Ministris s Punve Publike, akuzohen pr "shprdorim detyre" dhe "korrupsion". Prokuroria pretendon se ka grumbulluar prova dhe fakte pr t provuar implikimin e tyre n abuzimet me tenderat e rrugve.