Togat e zeza vendosn “arrest shtpie” pr Bajram Himallarin. T akuzuarit e tjer vlersohen me mas “detyrim paraqitje”

Gjykata e Tirans ka vendosur ditn e djeshme “arrest shtpie” pr Bajram Himallarin, kryetar i Komuns Kala e Dods, duke e liruar nga qelit. Togat e zeza kan marr kt vendim pr t, pavarsisht se arrestimi nga ana e policis sht cilsuar i ligjshm. Sipas togave t zeza, kjo mas u dha pr shkak se Himallari, i cili akuzohet se falsifikoi dokumentet e nj antari t Kshillit t Komuns pr ta hequr nga ku post, nuk rrezikon t largohet. Ndrsa pr t dyshuarit e tjer, gjykata ka vendosur “detyrim paraqitje”. Himallari u arrestua katr dit m par gjat operacionit t koduar “Zarfi i bardh”. 43-vjeari, banues n fshatin Radomir t Dibrs, me detyr kryetar i Komuns Kala e Dods do t ndiqet penalisht pr “shprdorim detyre”, “falsifikim t vulave dhe stampave” dhe “falsifikim t akteve t gjendjes civile”. Policia tha se procedimi penal ka filluar q n fillim t ktij viti dhe do t ndiqen penalisht n gjendje t lir edhe specialistja e gjendjes civile n Bashkin e Kamzs, A. H., 33 vjee, specialisti i gjendjes civile n Komunn Kala e Dods, Mevlan Ahmati, 49 vje dhe Abaz Lama, 55 vje, i cili sht me detyr kryeplak i fshatit Laknas n Kamz. Kta persona dyshohen se n bashkpunim me njri–tjetrin, duke qen me detyra t specifikuara, kan falsifikuar dokumentacionin n emr t shtetasit Aldi Esat Hoxha, banues n fshatin Radomir, i zgjedhur antar i Kshillit t Komuns Kala e Dods, duke e regjistruar si banor t Bashkis Kamz. Kjo mendohet se sht
prej tyre me qllim q ai t mos ushtroj detyrn e antarit t kshillit t komuns, si dhe t mos merrte pjes n vendimmarrjen e ktij kshilli. Nga specialistt e seksionit kundr korrupsionit n policin e kryeqytetit, u sekuestruan n cilsin e provs materiale akte ekspertimi pr grafik shkrimi, dokumentacion zyrtar, si dhe formular t falsifikuar. Drejtoria e Policis n Dibr kishte krkuar bashkpunim nga Tirana dhe pas verifikimit t dokumenteve u vrtetua se kta persona kishin bashkpunuar mes tyre. Madje, policia tha se ka siguruar edhe disa prgjime pr ta. Policia tha se falsifikimi sht
n shtator t vitit 2009, pak para se Hoxha t merrte pjes n nj mbledhje.
#