Zgjedhja e antarve t rinj t Gjykats s Lart dhe Gjykats Kushtetuese ka rikthyer diskutimin nse Presidenti i Republiks duket t konsultohet apo jo me palt. Pr juristin Ylli Manjani nuk ka asnj vend pr dyshime, q kreu i shtetit duhet t marr plqimin e forcave parlamentare pr kandidaturat, pasi kt ia dikton Kushtetuta. Manjani citon interpretimin q Gjykata Kushtetuese me krkesn e ish-Presidentit Moisiu n vitin 2004 u ka
neneve t Kushtetuts q lidhen me procedurat parlamentare pr shqyrtimin e dekreteve t emrimit t antarve t Gjykats s Lart dhe asaj Kushtetuese. M tej ai argumenton edhe mendimet e ndryshme lidhur me t drejtn e Presidentit pr zvendsimin nj her t 6 antarve t Gjykats Kushtetuese n nj koh q neni 125 pika 3 e Kushtetuts thot se “prbrja e Gjykats Kushtetuese prtrihet do tre vjet n nj t tretn e saj sipas procedurs s caktuar me ligj”. Sipas Manjanit, kreu i shtetit mund t ndryshoj njhersh antart e ksaj gjykate, kur atyre u ka mbaruar mandati. Nj jav m par, Presidenti Topi shpalli dekretet pr emrimin e 3 kandidaturave pr antar t Gjykats s Lart dhe pritet q Kuvendi t jap nj vendim pr to brenda muajit qershor. Ndrkoh q pak dit m par ai dekretoi 3 kandidat pr Gjykatn Kushtetuese nga t cilt 2 u miratuan n Kuvend. Pritet q Topi t dekretoj dhe 4 antar t tjer t ksaj gjykate, duke prfshir edhe nj emr tjetr n vend t Vangjel Kosts q u rrzua. Ndrkoh q n 7 qershor i mbaron edhe mandati i kryetarit t gjykats. Kryetari i ri nuk mund t zgjidhet pa nj antarsi t plot, ka bllokon punn e ksaj gjykate.