Nj histori e paprecendent sht shnuar n Gjykatn e Rrethit Tiran. Rreth 200 dosje mbahen t kyura n zyrn e nj prej gjyqtareve t ksaj gjykate. Miranda Ndoja, nuk gjendet n zyr, ndrsa q prej 1 marsit refuzon t dorzoj pran Kancelarit t Gjykats 193 dosjet q i ka patur n ngarkim pr shqyrtim.

Historia e padgjuar sht zbuluar disa dit m par, kur palt n gjykim, individ dhe subjekte private jan ankuar pr mos gjykim n koh t shtjeve nga ana e gjyqtares Ndoja. Ne u interesuam pran Gjykats dhe vrtetuam se lajmi sht i vrtet. Gjyqtarja Miranda Ndoja refuzon t dorzoj pr rigjykim dosjet q nuk i prkasin m seksionit ku ajo punon. Prej disa kohsh kjo gjyqtare sht transferuar nga seksioni administrativ n at familjar. Kjo shkres sht njoftimi i fundit zyrtar q kreu i ksaj gjykate i ka drguar Ministrit t Drejtsis Bujar Nishani. Situata sipas letrs sht alarmante. Gjyqtarja Ndoja mban peng dosje t cilat kan afate kohore. Pjes e tyre jan shtje administrative q kan afate deri n 1 muaj, urdhra ekzekutimi q kan afate ligjore deri n 5 dit, apo kundrshtime afatesh prmbarimore q kan afate 20 dit. N dijeni t ktij fakti jan vn dhe krert e Kshillit t Lart t Drejesis dhe Ministris s Drejtsis. Prgjigja e gjyqtares pas krkesave pr dorzim t dosjeve sht e njjt, "pr arsye personale nuk i dorzoj."

N zyrn e saj gjejm kt shnim, i cili sht ngjitur ktu prej shum kohsh. Proceset shtyhen dhe palt n gjykim nuk marrin kurr nj prgjigje.