Dalin mbi rr ujrat e zeza q shkonin n det me tuba

Mjedisort kan zbritur srish n plazhet e Shkmbit t Kavajs dhe Golemit pr t verifikuar ndrhyrjet e reja n tubacionet e bllokuara t ujrave t zeza q derdhen n Adriatik, si dhe pr t ndrprer lidhjet ekzistuese n kanalin e qendrs s Golemit. Sfidues jan shfaqur disa prej banorve t zons q ndrsa shihnin fadromn e mjedisorve, t cilt erdhn nga Tirana, vazhdonin t linin n funksionim pompat q bnin thithjen e ujrave t zeza dhe kalimin e tyre n kanalin q ka derdhje n det. Ilir Bala, kryeinspektor i Mjedisit tha se gjat dits s djeshme inspektort e tij kan
verifikime n tubacionet e mbyllura dit m par dhe rezulton se nuk ka pasur ndrhyrje n to. Prjashtim bjn tri kanale t ujrave t larta q vazhdojn t prdoren pr derdhjen n det edhe t ujrave t zeza. Mjedisort n bashkpunim me Komunn e Golemit jan ndalur n kanalin e ujrave t Golemit nga ku vrshojn drejt e n det ujrat e zeza t nj pjese t mir t zons. Nj dit pas bllokimit n vend t derdhjes s ktij kanali, banort e zons e rivun n funksionim duke treguar se deklaratat ministrore pr nj pastrim t ndotjes s ujrave t Adriatikut n kt zon nuk kishin lidhje me realitetin. Ujrat e zeza vrshuan n rr duke kanosur me epidemi. Sipas kryeinspektorit Bala, gjoba n vlern e nj milion lekve t reja dhe kallzime pr procedim penal pr t gjith kundrvajtsit q shkaktojn ndotjen e mjedisit do t ndrmerren n vazhdimsi. Administrimi i territoreve turistike sht detyr e njsive t pushtetit vendor nga t cilat krkohet t jen m aktive n drejtim t evidentimit dhe ndshkimit t subjekteve abuzive deri n mbyllje t aktivitetit. Ndrkaq, pr drejtuesit e pushtetit lokal ndrhyrjet duhet t bhen t bashkrenduara mes nj grupi strukturash, prfshir ktu dhe shrbimin sanitar, pasi komunat nuk kan kapacitetet e nevojshme pr t ndrhyr. Ujrat e zeza kan vijuar t ndotin ato detare, prmes kanalit dhe tubacioneve q derdhen n t. Situata duket kritike jo vetm pr pushuesit, por edhe pr bizneset q jan ngritur pran, t cilat ndonse jan taksapaguese t rregullta i ndiejn pasojat ekonomiko-financiare dhe jan detyruar t’i nnshtrohen realitetit. Ndrkaq, funksionimi i kanalit ka ndikuar negativisht n ecurin e operatorve turistik t ksaj zone q jan n vijn e par t bregut, t cilt ankohen se kan falimentuar pr shkak t tij. Gzim Veliu, operator turistik deklaron se plazhi privat dhe restoranti i tij kan falimentuar kt sezon pr shkak t ujrave t zeza q rrjedhin shum pran tij. Ndrkaq, fadroma e mjedisorve ka shkatrruar dje disa nga derdhjet n kanalin e Golemit, kjo do t shkaktoj probleme pr godinat e shumta t akomodimit dhe banimit, pronart e t cilave nse nuk do t’i trheqin me autobotet e UZ-ve privatisht do t ken dalje t papastrtive n siprfaqe. Nj autobot krkon 7 mij lek pr trheqjen e ujrave t zeza nga gropat septike dhe derdhjen e tyre n kolektorin e qytetit t Durrsit.
#