Pas grabitjes së 10 milion eurove nga pista e Rinasit, me një skenar hollivudian nga banda me organizator të dyshuar Admir Murataj, faji dhe përgjegjësia kanë rënduar edhe mbi sigurinë e Autoritetit të Aviacionit Civil.


Për këtë grabitje, gazetari Flamur Vezaj ka reaguar duke i dërguar një mesazh të qartë ministres Belinda Balluku, që shtrëngimin e masave të sigurisë që premtoi dje ta nisë nga Avicioni Civil, i cili sipas tij kontrollohet nga njerëz që kanë të shkuar kriminale.


Gazetari shkruan se Irena Babameto dhe Besnik Karoli janë persona të proceduar penalisht, madje edhe për falsifikim dokumentesh, ndërsa drejtori E.Tema është emëruar nga partia në atë detyrë thjesht për të marrë një rrogë.


Po Irena Babameto specialiste e sigurisë në aviacionin civil (specialiste në trafikun ajror në sigurinë e Albcontrollit) rezulton me të kaluar kriminale, e përjashtuar nga policia e shtetit dhe e proceduar penalisht për falsifikim pasaporte në 2006 dhe kjo emërohet si përgjegjëse!??? Vec kesaj, shtetasi Besnik Karoli përgjegjesi i sigurisë ne aviacionin civil një person që i arrestuar për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe i dënuar e nuk i dihet e kaluara kriminale e tij në Azi pasi rezulton se ka qëndruar shumë kohë në Singapor e Tailandë e që e ka detyrim të sjell dëshmi penaliteti nga andej!?, shkruan Vezaj.


POSTIMI I PLOTË:


Emerimet partiake, i hapin rruge hajduteve!


Siguria e aviacionit kontrollohet nga te denuar!


###


Keta nuk kane as turp dhe dalin e flasin! Ne vend qe te ulin koken dhe te kerkojne ndjese dalin e ja faturojne pergjegjesin kinezve etj! Po vet keni pergjegjesi?? Jeni ne dijeni te raporteve te SHISH e policise se shtetit per punonjesit tuaj me rekorde kriminale dhe nuk keni marr asnje mase! Po cfare pergjegjesie kane kinezet kur Autoriteti i Aviavionit Civil e ka per detyre te kerkoje dhe kontrolloje kushtet e sigurise qe merr kompania private! Drejtuesi i sigurise se Aviacioni Civil qe duhet te monitoroje, auditoje dhe pergjegjes direkt per te gjithe aktivitetin e sigurise ne aviacionin civil dhe kontrolloje te gjithe procedurat per cdo sektor ne aviacionin civil cfare eksperience ka dhe me cfare kriteresh e emeruat znj.ministre?? Cfare eksperience ka ne fushen e sigurise se aviacionit drejtori E.Tema qe eshte emeruar nga partia ne ate detyre thjeshte per te marr nje rroge e qe i duhet ne cdo pale zgjedhje! Mire ky qe eshte drejtor e ndoshta nuk del ne teren, edhe pse eshte personi qe rekruton e kontrollon e auditon kushtet dhe punonjesit! Po Irena Babameto specialiste e sigurise ne aviacionin civil (specialiste ne trafikun ajror ne sigurine e albcontrollit) rezulton me te kaluar kriminale, e perjashtuar nga policia e shtetit dhe e proceduar penalishte per falsifikim pasaporte ne 2006 dhe kjo emerohet si pergjegjese!???Vec kesaj, shtetasi Besnik Karoli pergjegjes i sigurise ne aviacionin civil nje person qe i arrestuar per drejtim mjeti ne gjendje te dehur dhe i denuar e nuk i dihet e kaluara kriminale e tij ne Azi pasi rezulton se ka qendruar shume kohe ne Singapor e Tailand e qe e ka detyrim te sjell deshmi penaliteti nga andej!?Etj etj e sa te tille jane te aviacioni i ministres B.Balluku e cila aty i kishte dhe i ka lejuar te vazhdojne detyren! Kur ligji dhe rregulloret thone taksative qe punonjesit nuk duhet te kene te kaluar kriminale dhe duhet te jene te paster, aneksi 17 i rregullores se ICAO (Cleaning Criminal Records)! Po cfare masash mori B.Balluku etj pas vjedhjes se pare, po aviacioni civil cfare ndryshoi, asgje, asgje ku duhet te bente revulucion ne ligj dhe ne burime njerezore! Vetem hoqen nga detyra specialistet qe i detyruan te emigrojne e ne vend te tyre emeruan njerez te partise e tani po korrin pasojat!!


Sa here eshte kontrolluar nga Aviacioni Civil kompania private e sigurise ICTS ka dal ne rregull edhe pas grabitjes se pare dhe tashme prap do te dal e paster! Po ju gjithesesi mos na fyeni intelegjencen, pasi qe kur keni marr ju kontrollin e ketyre institucioneve plasen grabitjet ne Rinas etj!


Shyqyr Zotit qe grabitesve nuk i shkoi mendja te rrembenin avionin se do ishte bere hataja! E do Zoti edhe ndonje terrorist nuk kujtohet e te afrohet ne Rinas se per masat e sigurise se partise dhe policise do bej namin!