“Kur Rose Gottemoeller filloi ndrmjetsimin pr arritjen e nj pakti t ri me Moskn lidhur me shtjet brthamore, pyetjet q iu drejtuan diplomatve amerikan, ishin ato t zakonshmet e q lidheshin me mbrojtjen raketore, mbushjet brthamore dhe kontrollin e tyre. Por, n mes t bisedimeve, nj nga gjeneralt rus pyeti se “si ka mundsi q keni kaq shum gra n delegacion”. Pr habin e rusve, nj armat e diplomateve amerikane ishin n tryezn e bisedimeve. Gottemoeller drejtoi delegacionin amerikan q arriti n mars paktin e ri me rust.


Zvendsja e saj ishte nj tjetr diplomate amerikane, Marsie Ries. Dy shkenctaret kryesore amerikane ishin gjithashtu femra. N fund t bisedimeve erdhi pr t prmbyllur marrveshjen Ellen Tauscher, nnsekretare shteti. Delegacioni amerikan pasqyronte ndryshimin q ka ndodhur gjat dekadave t fundit n postet q kan t bjn me sigurin kombtare, e q historikisht jan cilsuar si pjes e bots mashkullore. Njzetepes vjet pas deklarats s ndihmsit t Ronald Reaganit se “grat nuk i kuptojn peshat e rnda”, duket se shumka ka ndryshuar. Amerikanet qartsisht i kuptojn politikat brthamore. Madje, ato i drejtojn kto politika. Grat kan marr poste kye n shtjet brthamore si n Pentagon edhe n Shtpin e Bardh. Madje, dhe projekti “Indispensable Man”, tashm drejtohet nga nj grua. Ajo sht Carine Lucke q ndihmoi zhbrjen e programeve brthamore t Libis. Zyrtar aktual dhe t mparshm pohojn se ndryshimet n politikat gjinore nuk jan rezultat i administrats “Obama”. Gradualisht, grat q filluan karriern n shtjet e siguris n shrbimin ushtarak e diplomatik, por dhe n institutet e ndryshme n vitet ‘70 e ‘80, q tani jan n poste drejtuese. “Nuk e kemi arritur suksesin brenda nats”, - thot Susan Burk, 34-vjeare, drejtuese e mbikqyrjes s paktit pr mosshumimin e armve brthamore. Ekspertt brthamor hedhin posht iden se dhnia e nj hapsire m t madhe grave ka uar n ndryshimin e politikave, ndonse klisheja se grat jan m paqedashse se burrat ende sundon. Ajo q mund t thuhet, sht se grat n kto struktura kan zhvilluar nj stil pune m bashkpunues. “Grat jan ndoshta m t dhna q t punojn n ekip, far sht jetike nse synoni negociata t frytshme”, - thot Laura Kennedy, ambasadore e SHBA-ve n Konferencn pr armatimin n Kombet e Bashkuara n Gjenev.


Kenedy vet e ka nisur karriern diplomatike n vitin 1972, tre vjet pas heqjes s kufizimit pr karrier diplomatike pr grat e martuara. “Ka pasur shum pak gra n Departamentin e Shtetit n at koh. Gjat viteve kan ndodhur ndryshime t jashtzakonshme”, - thot Kennedy. Pavarsisht arritjeve, grat amerikane jan ende larg arritjes s barazis me burrat kur vjen puna te postet q kan t bjn me sigurin kombtare. Prve ksaj, grat profesioniste prballen me nj sfid unike, si sht baraspeshimi i puns dhe familjes. Nga ana tjetr, Gotemoeller thot se gjat bisedimeve t fundit n delegacionin rus kishte disa gra.