Ish Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu ka
t ditur se sht i gatshm t ler imunitetin pr t qen objekt hetimi i Prokuroris s Prgjithshme pr ngjarjen e Grdecit.Jam i gatshm t bashkpunoj me organet e drejtsis dhe t l imunitetin e deputetit, sht shprehur Mediu pr median vizive.Pas dorheqjes, Mediu deklaroi se ndjente prgjegjsi morale dhe politike pr ngjarjen e rnd, po nuk kishte aspak prgjegjsi ligjore. Pas ksaj deklarate u ashprsuan marrdhniet mes Ministris s Mbrojtjes dhe Forcave t Armatosura, t cilave ish Ministri u atribuoi disa faje.Me ardhjen n detyr n krye t dikasterit t Mbrojtjes, Ministri Gazmend Oketa tentoi t normalizonte marrdhniet tashm t acaruara.