Skandali, një ditë pas miratimit të varrezave greke në ShqipëriReagime t menjhershme nga t dyja vendet pas skandalit t nj grupi ushtarsh n Greqi. “Turp kombtar nga njerz pa tru” e cilsoi ministri grek i Mbrojtjes s Qytetarit, duke urdhruar pezullimin e oficerit drejtues dhe nisjen e menjhershme t hetimeve mbi grupin e ushtarakve q gjat parads pr Pavarsin e Greqis, e n prani t qindra civilve, brohorisnin kore raciste antishqiptare. “Grek lind, nuk bhesh kurr, gjakun tnd do derdhim, derr shqiptar”


Shqiptar nuk do t bhesh kurr grek, e grek nuk do t bhesh kurr shqiptar! Shqiptart dhe grekt jan mir ashtu si jan, popuj plot ngjyra, pavarsisht thirrjeve t nj toge komandosh dy dit m par n rrugt e Athins, nj thirrje “njerzish pa tru”, si i cilson ministri grek i Mbrojtjes s Qytetarit. Prej mijra vjetsh n nj territor t vogl si Ballkani, shqiptart kan jetuar duke qen shqiptar, e grekt grek duke huazuar dhe shkmbyer kultur me njri-tjetrin, e me gjith prplasjet historike, duke bashkjetuar, pr aq koh sa ushtria nuk hynte n mes. Kngt, veshjet, traditat, kuzhina n t dyja kraht e kufirit i ngjajn njra-tjetrs deri n detaje, pa qen e nevojshme t jen t njjta dhe pa qen e nevojshme q njra pal t ndrroj identitet. Kryeministri fqinj pak dit m par ishte i bindur pr kt, ndrsa njoftonte krijimin e nj shoqrie shumkulturore n Greqi, ku askush nuk duhej t kishte frik nga tjetri. Megjithat, asnj Kryeministr nuk mund t fshij koret raciste. Shumica e popullsis n t dyja ant e kufirit jetojn prej kohsh n epokn kur rrjepja e kundrshtarit sht barbare, e ku prgjithsimi i tjetrit apo krcnimet ndaj grupeve t tra prbjn krim. Prfundimisht dhunimi qoft edhe verbal i tjetrit n kt rast njri nga popujt fqinj, nuk sht m i justifikueshm pr asnj prej palve. Djegia e flamujve, thirrjet raciste dhe veshja e rrobs s shptimtarit t atdheut, bhet irrituese dhe fyese edhe pr paln q “dhunon”, si n kt rast Greqin, ku reagimi zyrtar ka qen m i ashpr se n raste t tjera, duke i cilsuar ushtart q morn pjes n kto kore si t padenj pr t mbajtur rrobn e ushtris.


Ngjarja


Dhjet minuta, pasi n sheshin kryesor t Athins kishte parakaluar Garda e Republiks Greke e veshur me fustanellat toske, t huazuara nga grekt prej arvanitasve, nj kor ekstremist, i nj batalioni prej 56 antarsh t forcave speciale t Ushtris Greke shtangu t pranishmit. “Grek lind, nuk bhesh kurr, gjakun tnd do derdhim, derr shqiptar”, - brtisnin forcat speciale t ushtris aleate t Shqipris n NATO, teksa po marshonin, duke sjell nj reagim t fort nga mediat dhe politika e shtetit fqinj. “Sjellje t tilla nuk i takojn asnj personi me uniform q sht betuar n Kushtetut dhe n ligjet e vendit. Asnj njeri i patru nuk ka t drejt t nxij shrbimin e tij dhe festimin e nj date historike kujtimi me shprehje raciste urrejtjeje dhe ksenofobie”, - ishte reagimi i menjhershm i ministrit grek t Mbrojtjes s Qytetarit, z. Mihalis Hrisohoidhis. Gazeta greke “Eleftherotipia” e pasqyroi kt lajm, duke siguruar madje edhe nj filmim t ktij marshimi, prej 2 minutash, ku duken ushtart e forcave speciale, q vijonin me kto shprehje raciste. “Do t bhet masakr, pastaj do t hakmerrem, kur t pruleni ndaj flamurit dhe kryqit (grek)”, - brtisnin mbi 50 burra t ushtris s vendit fqinj, duke iu referuar shqiptarve, maqedonasve dhe turqve. T mbshtetur edhe nga persona q ishin veshur me rroba civile, por q sipas gazets “Eleftherotipia”, ishin edhe ata ushtarak, vijuan pr m shum se 20 minuta me thirrjet raciste: “I quajn “shkupjan” (maqedonasit), i quajn shqiptar, rrobat e mia do t qep me lkurn e tyre”. Ajo ka ishte edhe m shqetsuese gjat ktyre filmimeve, ishte se pjesa m e madhe e civilve jepnin ritm me an t duartrokitjeve mbi kto thirrje, ndrkoh q dgjohen edhe zra fmijsh q n mnyr t vazhdueshme thrrisnin s bashku me ushtart.


Reagimi


“E gjith kjo, ndrkoh q paradn e ndiqnin dhjetra familje emigrantsh, t cilt do t duhet t’u prgjigjen pyetjes me vend t fmijve t tyre: Prse gjith kjo urrejtje?”, - shnon gazeta “Eleftherotipia”, e cila vijon se veprime t tilla t bjn t pyessh veten se “si sht e mundur q Ushtria Greke, duke
parad publike dhe t organizuar n qendr t qytetit, ofendon njerzin ton, turpron vendin ton dhe thyen me t dyja kmbt ligjin antiracizm, q parashikon arrestim t menjhershm retorikn e urrejtjes”. Edhe qeveria greke reagoi menjher, duke dnuar kt akt dhe duke deklaruar at si nj “turp pr vendin”. Ndrkoh q nisi hetimi i menjhershm i ngjarjes dhe u pezullua nga detyra oficeri q drejtonte ushtart. Ministri grek i Mbrojtjes s Qytetarit, Mihalis Hrisohoidhis, theksoi se “qartsisht lindin pyetje t rndsishme pr nivelin e edukimit (ushtarak) dhe pr stereotipat e rrezikshm q krijohen ose nxiten n do trup q ka si prgjegjsi ruajtjen e rendit t vendit. sht trsisht e nevojshme q t ndajm gatishmrin e trupave tona nga ekstremizmi, urrejtja dhe racizmi n do lloj forme. Kta njerz nuk kan vend n ushtri”, - tha ai. E n fakt, shprehje t tilla nuk jan t parat q dgjohen, jo vetm nga ushtria greke, por edhe nga lvizje ekstremiste t djathta n vendin fqinj, duke sjell reagime t forta nga pjesa m e madhe e opinionit publik n Greqi. “Nuk do bhesh grek kurr, o shqiptar”, – sht nj nga shprehjet m t njohura raciste t prdorura nga ta, pr nj ndryshim identiteti q zor se sht i pranueshm sot n shoqrit moderne, prfshi edhe Shqiprin e Greqin. N nj situat t ngjashme katr vite m par, Odise Cenaj, maturant me nota maksimale n Greqi, ishte kundrprgjigjur: “Nuk jam grek, por shqiptar. Nuk do bhem grek, sepse jam shqiptar”. Vetm pak dit m par, teksa kalonte ligji pr dhnien e nnshtetsis greke tek fmijt e emigrantve, prfshi edhe ata shqiptar, Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, kishte deklaruar: “Kjo sht nj dit historike. Sot, ne vendosim realizimin e nj shoqrie shumkulturore, pa pasur frik nga njri-tjetri e duke respektuar identitetin e gjithsecilit”. Por kjo shoqri shumkulturore, ku shqiptari mbetet shqiptar e greku grek, ende nuk duket se pranohet nga nj pjes, por shum e zhurmshme e shoqris greke: ekstremistt e djatht, q duket se kan gjetur vendin edhe n ushtri.


Meta: Dnojm incidentin, do reagojm


Zvendskryeministri dhe ministri i Jashtm, z. Ilir Meta, ka reaguar dje pasdite n lidhje me incidentin me Greqin, duke dnuar aktin dhe duke deklaruar se Ministria e Jashtme po shqyrton situatn nga afr pr t dal me nj prononcim prfundimtar e zyrtar n lidhje me kt shtje. “Ministria e Jashtme vazhdon t jet duke ndjekur situatn dhe duke pasur kontakte me homologt tan n Greqi. Shum shpejt do t kemi nj prononcim zyrtar n lidhje me incidentin, duke pasur parasysh marrdhniet e mira mes dy vendeve”, - deklaroi z. Meta.


Idrizi: Qeveria shqiptare t krkoj shpjegime


Kryetari i Partis Drejtsi dhe Unitet, z. Shptim Idrizi, reagoi menjher pas shfaqjes s videos skandaloze t ushtarve grek q brohorisnin thirrje antishqiptare. “Athina t distancohet nga ekstremistt n mnyr t menjhershme dhe qeveria shqiptare t krkoj qart shpjegime mbi kt akt t turpshm. Ky sht shprblimi pr dhuratn q i bri Parlamenti shqiptar dje shtetit grek”, – deklaroi z. Idrizi.