Greqia do t marr kstin e dyt t kredis 110 miliard euro dhn nga Fondi Monetar dhe Bashkimi Europian. Bhet fjal pr nj shum prej 9 miliard eurosh q do akordohet n muajin Shtator. N nj intervist pr agjencin e lajmeve Rojters, Pol Tomsen, zyrtar i lart n FMN tha se pas masave t kursimit, Papandreu duhet t ndrmarr reforma drastike pr t rritur ekonomin. Analistt besojn se do t jet e vshtir pr qeverin t ul defiitin buxhetor nga 8.1 n 5.5 % t Prodhimit t Brendshm Bruto megjithat zhvillimet e fundit duken pozitive. Planet e kursimit dhe besimi i institucioneve ndrkombtare tek Athina kan dhn efektin e dshiruar tek monedha e prbashkt europiane. Euro kmbehet me 1.32 dollar nga 1.31 q kmbehej nj dit m par.