Lëkurë të yndyrshme, akne dhe ndryshime në lëkurë për shkak të grimit gjatë verës? Ekspertët thonë jo, kështu që i përdorni pa u shqetësuar pluhurat për faqet, rimelin, penelin, hijet e syve, lapsat, dhe buzëkuqët. Grimi në plazh ka marrë jo vetëm mbështetjen e ekspertëve, por edhe të dermatologëve: Akademia Amerikane e Dermatologjisë hedh dritë mbi efektin e saj mbrojtës, të pajisur me filtra shtesë për të parandaluar tumoret e lëkurës, të cilat u shtohen produkteve kundër dielli dhe kremrave hidratues. Ky make up rekomandohet jo vetëm për ata që zgjedhin detin, por edhe për gratë që qëndrojnë në qytet.“Grimi mbron, ngjyron, fshin defektet, zvogëlon qarqet e errëta nën sytë dhe hidraton lëkurën – thotë Simona Caletti, trajner kombëtar dhe specialist në kozmetikën Shiseido. – Nuk hiqet edhe gjatë banjave në det dhe madje lejon të nxihemi në mënyrë uniforme, duke kufizuar rrezikun e alergjive”. Zgjidhni përbërjen e duhur bazuar në llojin tuaj të lëkurës: një fondatinë ose lëng për lëkurën me vaj, krem për lëkurën e thatë në fillim të verës, kur mimika është e zbehtë dhe tregon të gjitha defektet; buzëkuq të shndritshëm për buzë brilante dhe me shkëlqim, gjithashtu të aromatizuar me fruta tipike verore të tilla si papaja, mango, shalqi dhe pjepër. “Buzët dhe shkopinj me mbrojtje ultraviolet të lartë që parandalojnë plagët që zakonisht vijnë nën rrezet e para të diellit të verës” që janë shumë të theksuara në buzë “, thekson Caletti.


Grimi i verës i reziston ujit ashtu si një krem solar: produktet nuk shkrihen dhe rezistojnë ndaj nxehtësisë së thatë dhe të lagësht, në banjot në ujë, pa u përhapur. Një bojë për vetulla dhe një penel i papërshkueshëm nga uji, ngjyrë vjollcë, bruz ose jeshil (duke hequr dorë nga laps dhe hije sysh) për të nxjerrë në pah pamjen, një fondatinë me bazë yndyrore si dhe të kuq buzësh, kombinuar dhe me një veshje transparente për të qenë magjepsëse në mbrëmje. Gjithashtu duhet të kujtojmë që për të hequr përbërjen e papërshkueshme nga uji, nevojiten kremra për pastrimin e kozmetikës, sepse me ato normale është më e vështirë.


24 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)