Berat

Policia arreston agresorin Fatmir Belishaku

Nj grindje pr motive xhelozie pr pak i ka shkaktuar jetn nj 44-vjeareje nga fshati Hink i Rrethit t Beratit. Ngjarja ka ndodhur rreth ors 23:00 t s enjtes, ku Liri Belishaku sht qlluar nga bashkshorti me thik n fyt. 44-vjearja ka dal jasht rrezikut pr jetn pas nj ndrhyrjeje kirurgjikale n Spitalin e Lushnjs. Policia e Beratit tha se ka arrestuar agresorin Fatmir Belishaku, duke e akuzuar pr vrasje t mbetur n tentativ. Sipas uniformave blu, 46-vjeari ka reaguar dhunshm pas nj grindjeje t astit me bashkshorten.


N Drejtorin e Policis s Beratit mbrriti nj informacion operativ pr nj grindje t ndodhur n banesn e familjes Belishaku, n fshatin Hink t Komuns Poshnje, nga e cila dyshohej se kish ngelur e plagosur nj shtetase, nn e dy fmijve. Menjher pas marrjes s ktij informacioni, ekspertt e policis kan mbrritur drejt vendit t ngjarjes, ku sht konstatuar plagosja e 44-vjeares. Megjithat, e plagosura nuk ndodhej n shtpi, por ishte nisur me urgjenc drejt spitalit t Lushnjs, pasi n kt qytet ndodheshin familjart e saj. Burime spitalore than se gruaja i sht nnshtruar nj ndrhyrjeje kirurgjikale dhe ndodhet jasht rrezikut pr jetn.


Nga hetimet e para t policis sht msuar se 44-vjearja mbeti e plagosur n afrsi t qafs, gjat nj grindjeje t ndodhur mes bashkshortit t saj. Grupi hetimor thot se ngjarja mund t ket ndodhur pr arsye xhelozie, pasi ditt e fundit Fatmiri dhe Liria grindeshin me njri-tjetrin. Kjo situat ka zgjatur deri mbrmjen e s enjtes. Burime policore than se 46-vjeari kish nisur t shfaqte shenja xhelozie ndaj gruas s tij dhe ka nisur t’i krkoj shpjegime n lidhje me disa veprime q e shtynin n xhelozi, ka sht
shkak q mes tyre t nis sherri. N grindje e sipr, burri msohet se nuk ka denjuar t prdor nj thik dhe e ka qlluar at n afrsi t qafs. Thirrjet pr ndihm t bashkshortes msohet se kan zgjuar fillimisht fmijt dhe m pas prindrit e Fatmirit, q jetonin shum pran iftit. Kta t fundit kan mbrritur menjher n banes dhe i kan ardhur pr ndihm nns s dy fmijve. Ata e kan transportuar at drejt spitalit t Lushnjs, ku ajo ka marr ndihmn e par shndetsore dhe ndodhet jasht rrezikut pr jetn. Ekspertt e policis e prangosn menjher 46-vjearin, i cili sht shoqruar n polici dhe tashm do t prballet me veprn penale t “vrasjes s mbetur n tentativ”.
#