Kryetari i Partis Demokristiane, Anton Gurakuqi, gjat nj takimi me grat demokristiane, deklaroi se gjat zgjedhjeve t ardhshme, kjo parti do t paraqes mbi 40 % gra si kandidate pr deputete.N kt mnyr ne jemi t bindur q do ti japim nj imazh t ri politiks, vendimmarrjes dhe ecjes prpara t vendit drejt strukturave euro-atlantike-theksoi Gurakuqi.Idet kristiane kundr abortit, jan prmendur edhe gjat ktij takimi, ku Gurakuqi deklaroi se do t mblidhte firmat pr nj referendum popullor pr ligjin kundr abortit.Ne si PDK do t ndrmarrim t gjitha nismat, qofshin edhe ligjore, pr t ri par ligjin mbi abortet madje kemi nisur mbledhjen e firmave pr zhvillimin e nj referendumi popullor, pr nj shtje q sht m e rndsishme se gjithka tjetr, pasi ka t bj me jet njerzore-tha Gurakuqi, prpara grave demokristiane.