Opinion

Prgjithsisht n Europ gushti sht muaji i pushimeve. Por kt vit ky muaj ka qen pr politikn diplomatike t Kosovs dhe t Serbis nj periudh intensive pune.


Kryediplomati yn (i Kosovs) zhvilloi nj tur intensiv takimesh n “Pallatin e qelqt” n Nju Jork pr t sensibilizuar e nxitur prfaqsuesit e shteteve antare t OKB-s pr njohjen zyrtarisht prej shteteve t tyre t pavarsis s Kosovs, duke prdorur si shtys dhe argument t shpallur e t njohur botrisht vendimin kshilldhns t GJND-s. Kryeministri, z. Thai n Nju-Jork, krkoi publikisht edhe prfundimin e “pavarsis s kushtzuar” t Kosovs nga ndrkombtart. Ndrkoh q politika diplomatike e shtetit ton sht vepruese pr t shfrytzuar atmosfern favorizuese, t krijuar pas deklarimit t vendimit t Hags, Beogradi shtetror, politik e diplomatik sht n “alarm” n “panik” dhe “agresivisht aktiv”. Serbia, q projektoi denoncimin e pavarsis s Kosovs n GJND, q arriti t miratoj kt projekt n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s, q vuri n pun mekanizmat e Gjykats s Hags pr gati nj vit, u befasua dhe u trondit fort nga vendimi plotsisht i qart i 23 korrikut n disfavor t vet.


E gjith kjo, natyrshm, shkaktoi hutim, nervozizm e panik n qarqet politike beogradase. Pr t’i prballuar e kaprcyer kto ndjesi, jo aq pr politikn se sa pr opinionin e pompuar prej saj, pr fitoren e “sigurt” n Hag, lidert m t lart t pushtetit aktivizuan “urgjent” Parlamentin pr t miratuar nj rezolut anti-Hag dhe pr ta uar at pr diskutim e miratim n OKB, megjithse kishte kaluar vetm pak koh nga mospranimi prej KS-s t Rezoluts s Beogradit pr ngjarjen n Mitrovicn e Veriut.


Politikant e lart serb, duke e ditur mir faktin e siprprmendur, nxituan pr t formuluar, miratuar e drguar n Kshillin e Sigurimit nj rezolut n ankimim e revokim t “kshillit juridik ndrkombtar” t GJND-s. E bn kt hap, tepr shpejt, pr t qen n rregull me opinionin n Serbi, me pjestart e etnis n Kosov dhe, sidomos, me prfaqsues t opinionit e t strukturave sociale, publike e fetare t nacionalizmit serb.


Pas kundrshtimit t ksaj rezolute nga BE-ja dhe SHBA-ja, qeveria serbe deklarohet e prirur dhe e gatshme t ndrhyj n “rezolutn” e nxituar, q pret n paradhomn miratuese t zyrs s KS-s. Pr t mosthn q arsyeja e ktij reflektimi sht reagimi mospranues i shteteve kryesore t BE-s dhe i SHBA-s ndaj paraqitjes s projektrezoluts serbe. N prag t seancs s Asambles s Prgjithshme t OKB-s, Beogradi gjeti “nj zgjidhje”: Ministri i Brendshm serb, Ivica Dai, q vizitoi Kosovn, prdori manastirin e Graanics pr t justifikuar Beogradin zyrtar, duke deklaruar se, Serbia do t ndryshoj projektrezolutn serbe, q sht dorzuar “nxitimthi” n zyrat prkatse t OKB-s. T nesrmen, Bozhidar Gjeli, nnkryetar i qeveris serbe, prgjegjs pr integrimin europian t ktij vendi, duke iu shmangur disi prgjigjes s drejtprdrejt t ministrit t Brendshm, thot se do t jet shum e vshtir q n Asamblen e Prgjithshme t BE-s t arrihet shumica sa i prket projektrezoluts son. Ne do t luftojm q ajo t miratohet”. M 17-gusht, Kryeministri i Kosovs njoftoi me an t nj letre prfaqsuesin special t BE-s, Peter Feith, se qeveria nuk do t’i lejonte vizitat e zyrtarve serb n Kosov, pr shkak t provokimeve politike q jan shkaktuar deri tani. Pr kto arsye iu referua krkesa pr t vizituar Kosovn ministrit fantazm t qeveris s Beogradit pr Kosovn, Bogdanoviit, q, pa e paragjykuar ngjashmrin, do ta shfrytzonte kt vizit sikurse shefi i vet Dai, q nuk iu “tremb” Perndis, pr t prdorur tempullin e Zotit, Graanicn, pr politik.


Ky gusht i nxeht, ndoshta m i nxehti n dhjetvjeart e fundit, i vuri n prov protagonistt politik t Serbis dhe Kosovs. T mendosh e t veprosh n nj mot t till nuk sht e leht, sepse, natyrshm, t bashkshoqron lodhja dhe bezdia e thellimit n arsyetim. N kt gusht gjithkush mund t gaboj, por politik-diplomacia serbe, historikisht racionale, tashm e ka humbur qetsin dhe po prjeton dshtimin.
#