Rritja e standardit t jetess po ashtu dhe infrastruktura, nprmjet projekteve t mdha q do investohen, do jen dy prej prioriteteve kryesore n buxhetin e e vitit 2011. Kshilltarja e Kryeministrit pr Ekonomin Suzana Guxholli thot se edhe n kt buxhet, rritja e pagave dhe pensioneve, po ashtu dhe mbshtetja e shtresave n nevoj do t vazhdoj me ritme t larta.

Suzana Guxholli "Rritje pagash dhe pensionesh, do t ket edhe n vitin 2011, pasi jan parashikuar n buxhet. Po ashtu do t rritet ndihma ekonomike pr shtresat n nevoj. Buxheti do jet m i larti nga vitet e kaluara, pasi vendi ka rritje ekonomike."

Po ashtu, Guxholli thekson se infrastruktura do t zr nj pjes t rndsishme n kt buxhet nprmjet projekteve madhore q jan planifikuar.

Suzana Guxholli "Do vazhdojn projektet madhore n infrastruktur si Boshti i Jugut, Autostrada Tiran-Elbasan, po ashtu do fillojn punimet pr unazen e madhe t kryeqytetit."

N buxhetin e vitit 2011 jan parashikuar shkurtime administrative pa prekur ecurin e administrats. Aktualisht buxheti pr vitin e ardhshm po prgatitet nga Ministria e Financave pr t'u paraqitur n qeveri m 1 shtator.