N buxhetin e vitit 2011 jan parashikuar shkurtime administrative pa prekur ecurin e administrats. Aktualisht, buxheti pr vitin e ardhshm po prgatitet nga Ministria e Financave pr t'u paraqitur n qeveri m 1 shtator. Rritja e standardit t jetess po ashtu dhe infrastruktura, nprmjet projekteve t mdha q do t investohen, do t jen dy prej prioriteteve kryesore n buxhetin e vitit 2011. Kshilltarja e Kryeministrit pr Ekonomin, Suzana Guxholli, thot se edhe n kt buxhet, rritja e pagave dhe pensioneve, po ashtu edhe mbshtetja e shtresave n nevoj do t vazhdoj me ritme t larta. "Rritje pagash dhe pensionesh do t ket edhe n vitin 2011, pasi jan parashikuar n buxhet. Po ashtu do t rritet ndihma ekonomike pr shtresat n nevoj. Buxheti do jet m i larti nga vitet e kaluara, pasi vendi ka rritje ekonomike", - deklaroi znj. Guxholli. Po ashtu, Guxholli thekson se infrastruktura do t zr nj pjes t rndsishme n kt buxhet nprmjet projekteve madhore q jan planifikuar. "Do vazhdojn projektet madhore n infrastruktur si Boshti i Jugut, autostrada Tiran - Elbasan, po ashtu do fillojn punimet pr Unazn e Madhe t kryeqytetit", - u shpreh znj. Guxholli.