valbone 6Dr. Inxhinier Kristo Goga, anëtar i KKDM (Këshillit Kombëtar të Digave të Mëdha) në këtë intervistë për Javanews shpreh disa mendime për ndërtimin e HEC-eve të Dragobisë. Pse situata ka kohë që ka nisur dhe sqaron pse është kjo kakofoni zërash sikur nuk e dinë, që ato do të ndërtoheshin. Pse politikanët i hartojnë ligjet sipas interesave të tyre?!


Nga Ben Andoni


HEC-et e Dragobisë, puna për ndërtimin e të cilave ka kohë që ka nisur, janë dhënë me koncension nga qeveria e Berishës, por pse tashmë e kërkon nga kryeministri Rama, përgjegjësinë për to, thotë inxhinieri veteran i Digave.


Në fakt, gishti i përgjegjësisë nuk fal asnjë nga politika shqiptare, madje edhe qeveritarët e sotëm. Si anëtar i KKDM (Këshillit Kombëtar të Digave të Mëdha) ai ka treguar sesi ai dhe kolegët e tij n mbledhjet e instancës së tyre donin të procedohej sesi t organizohet projektimi, ndrtimi, shfrytzimi dhe dhnia me konçesion e hidrocentraleve gjatë kohëve të tranzicionit.


Por krkuam rregull: N fillim t bhej studimi i plot i t gjitha rrjedhjeve ujore pr t pasur nj kadastr teknike t plot t shfrytzimit t rrjedhave ujore n t gjith Shqiprin, ashtu siç ka vepruar bota ashtu të bënim edhe ne pr ato q jan ndrtuar gjat periudhs 1945-1990. Por jo, ata nuk donin rregull dhe e bn ashtu siç sht tani. Nj katraur.


Por rrënjët e korrupsionit, me të cilët është e lidhur e gjithë kjo amulli, nuk mbarojnë këtu sepse përfshijë edhe ambientalistët e shumtë, që japin aprovimin, pa respektuar fare licensën e tyre, por mbi të gjitha sensin e tyre të munguar qytetar dhe patriotik. Ndërkohë vërejtja shkon edhe për shumë nga protestuesit, që gjoja protestojnë për gjithçka. Ka kohë që punohet, thotë ai për këto HEC-e, çfarë kanë bërë deri më tani? Dhe, pse çuditërisht shumë syresh janë të pasur. Ndërkohë që vëmëndja i tërhiqet edhe kryeministrit Rama, që të mos vazhdojë udhën e paraardhësit të tij


Megjithëse është bërë shumë përpjekje nga ana e komunitetit në veri që të mos ndërtoheshin HEC-et në Dragobi, me sa duket ato do të ndërtohen mbi Valbonë. Si është realisht situacioni atje dhe a mund të ndërtohet në brendësi të parqeve kombëtare për ndonjë arsye?


Babzia, çmenduria pr t ndrtuar hidrocentrale t vegjl shfaqet me t gjith brutalitetin e jashtzakonshm ndaj pasurive  kombtare. Politika shqiptare e ka br qllimisht t gabuar, se ashtu i vlen vetm kasts dhe jo popullit. Tek ne populli pr politikant, sht vetm nj turm amorfe. Un kam marr pjes n mbledhjet se si t organizohet projektimi, ndrtimi, shfrytzimi dhe dhnia me konçesion e hidroçentraleve. Por krkuam rregull: N fillim t bhet studimi i plot i t gjitha rrjedhjeve ujore pr t pasur nj kadastr teknike t plot t shfrytzimit t rrjedhave ujore n t gjith Shqiprin, ashtu siç ka vepruar bota si dhe ne pr ato q jan ndrtuar gjat periudhs 1945-1990. Por jo, ata nuk donin rregull dhe e bn ashtu siç sht tani. Nj katraur


Valbona sht e studiuar me koh dhe shteti socialist ndrtoi dy hidrocentrale t vegjl: Nj n Valbon e nj n Dragobi si dhe disa kanale ujits.


Babzia e pas vitit 1990, bëri q n lumin e Valbons t projektohen disa hidrocentrale, prfshir dhe fuqizimin e hidrocentraleve t shtetit socialist. Projekte n Valbon ka br edhe nj Akademik i Akademis s sotme t Shkencave t Shqipris. Kuptohet vetvetiu se ku ka arritur gryksia pr Valbonn e mrekullueshme.


T gjitha projektet jan hartuar dhe jan dhn me konçesion nga qeveria e ish- kryeministrit t Shqipris Z.Sali Berisha. Po pse nuk e ruajti vendin e vet? Po tani  pse thot q ti anulloj qeveria e Edi Rams? Apo sht pasim topi?


Dhe, diçka tjetër: T gjith hidrocentralet q jan dhn me konçesion kan studimin e ndikimit n mjedis. Po kto studime i bjn ambientalist me liçens. Kuptohet edhe kta q gjoja u dhimbset pasuria e Valbons jan të korruptuar.


Pasuria e Valbons duhet t ruhet, por me sa duket ajo nuk do t ruhet. Anulimi i konçesioneve sht me pasoja pr shtetin, por jo pr ata pushtetarë q i kan dhn kto konçesione.Dhe ktu sht e keqja se pushtetart mund t bjn gabime e faje, por nuk ndshkohen kurr q kt pasuri t shkatrruar tia kthejn shtetit nga pasuria e tyre.


Pse ndodh që nuk informohen njerëzit edhe pse Shqipëria ka detyrim me Konventën e Ahrusit që ta bëjë këtë


Prgjigjja sht shum e thjesht: Do t merret vesh atherë, siç thot populli, kur e ka marr ferra uratn.


Çfarë përfitimi kemi me ndërtimin e tyre? Ku shkelet kryesisht me ndërtimin e tyre edhe pse kanë lejet dhe gjithë dokumentacionin e nevojshëm?


Dua të jem më i qartë sepse i sqarova edhe n pikn e par. Aty prfitohet nj energji elektrike pothuajse konstante gjat gjith vitit sepse rrjedhja ujore formohet nga burime t fuqishme dhe me diapazon t vogl midis prurjeve brenda vitit. Ndrtime mund t bhen por duke i analizuar t gjitha efektet qofshin kto negative ashtu edhe ato pozitive. Analiza ekonomike e plot pr kto hidrocentrale t dhna me konçesion sht e gabuar sepse kan marr vetm efektin e prodhimit t energjis elektrike. Po  efektet e tjera?


Shohim se dalin n protesta tani kundr ndrtimit t hidrocentraleve n Valbon shumë personazhe. Ndrtimi ka koh q ka filluar. Ku ishin m par kta protestues? Pse u kujtuan tani? Mendoj se ktu ka doza jo t vogla politike. Edhe protestuesit shpesh jan t varur nga partit. Me se jetojn kta ambientalistë? Jo pak nga ata jan  disi edhe t pasur.Si sht vn pasuria e ktyre? Mendoj se gjrat jan t lidhura me korrupsionin si n çdo deg t veprimtaris ekonomike e shoqrore. (Javanews)