brbrRrjeti televiziv francez TV5 Monde ka rene pre e nje sulmi te paprecedente kibernetik te hakerave qe pretendojne se i perkasin Shtetit Islamik Transmetimet e stacionit te shtrire ne me shume se 200 vende te botes faqet ne internet dhe rrjetet sociale u bllokuan per rreth tre ore gjate nates te se merkures Fotoja e profilit ne Facebook u zevendesua me ate te nje luftetari islamist te maskuar Ne mesazhin e postuar ne te shkruhej Une jam kalifati kibernetik Ushtare franceze qendroni larg shtetit islamik Keni shansin te shpetoni familjet Kalifati kibernetik vazhdon xhihadin kibernetik kunder armiqve te shtetit islamik Ne mesazh akuzohet presidenti francez Francois Hollande se ka bere gabim te pafalshem kur i eshte bashkuar koalicionit qe udhehiqet nga SHBA-ja i cili bombardon objektivat e ISIS-it ne Irak dhe Siri Hakerat postuan edhe karta te identitetit dhe CV te familjareve te ushtareve franceze te perfshire ne operacionet kunder ISIS Drejtori i pergjithshem i televizionit Yves Bigot deklaroi se sulmi erdhi pikerisht per shkak te shtrirjes se rrjetit ne menyre qe gjithkush mund te fliste per te Sipas tij vete rrjeti nuk ka qene objektiv i mesazhit por ne shenjester ishte politika franceze ne Lindjen e Mesme Kontrolli tashme eshte rikthyer ne Facebook e Twitter dhe transmetimet kane rinisur pjeserisht por deri ne rikthimin e normalitetit do te duhen disa dite Sistemet jane demtuar rende dhe ka pasur veshtiresi ne realizimin e edicioneve informative te cilat jane zevendesuar me programe dhe dokumentare Ne muajin Janar llogarite ne Twitter dhe Youtube te komandes ushtarake amerikane u sulmuan nga hakerat mbeshtetes te ISIS por komanda qendrore njoftoi se ne ate rast nuk u shkaktuan demtime seriozebrbr
br