Kompania Bektel-Enka ka prfunduar hapjen edhe t pjess s mbetur n Tunelin e Thirrs. Mbrmjen e s enjtes, drita ka deprtuar edhe n galerin jugore t ktij tuneli, Zvens ministri i Transporteve Ernest Noka konfirmon lajmin. Megjithat, automjetet e qytetarve do t duhet t presin 15 majin pr t kaluar lirisht n Tunelin e Kalimashit. Deri n kt kohm sipas numrit dy t Transporteve, do t punohet pr prforcimin e shtresave n t cilat ka pasur probleme me qendrueshmrin e masiveve shkmbor. Noka garanton cilsin e punimeve dhe siguri maksimale n vijim pr trafikun n kt tunel.

Tuneli n Thirr 5,5 kilometra i gjat, ka qen pjesa m e vshtir nga pikpamja inxhinierike n t gjith autostradn Rrshen-Kalimash. Trafiku pr automjetet n Tunelin e Thirrs, u ndrpre tetorin e kaluar pr arsye sigurie dhe pritet t rihapet srish brenda 2 muajve t ardhshm.