N Gjirin e Lalzit, n nj nga zonat m t pastra n t gjith bregdetin e qarkut, sht elur zyrtarisht sezoni i ri turistik 2010. Qindra qytetar kan vrshuar drejt vendit m piktoresk q ka Durrsi, pr t qen pjes e programit “Ishmi 2010”. Gjiri i Lalsit sht nj ndr zonat m pak t frekuentuara dhe me plazhe pothuajse t virgjra. N plazhin e Shn Pjetrit t komuns Ishm, drejtues t pushtetit vendor, deputet, pushues dhe banor t zons kan marr pjes n aktivitete t shumta t organizuara q nga lojrat me dor si bivolej, minifutobll, hipizm e deri tek ekspozita. eljen e sezonit t ri veror 2010 e kan vlersuar edhe deputett Nasip Nao, njhersh zvendskryetar i Kuvendit, deputett Igali Cara, Lefter Koka, Osman Metalla dhe prfaqsues t Ministris s Kulturs. Komuna e Ishmit ka nj vij bregdetare t shfrytzuar pr pushime verore n gjatsin prej 28 km dhe me gjersi q shkon deri n 300 metr n zonn e rrs. Komuna e Ishmit gjendet n pjesn veriore t qarkut t Durrsit dhe pr t shkuar n plazhin e Gjirit t Lalsit, pr ata q udhtojn nga Durrsi e Tirana, do t duhet t marrin drejt detit n Maminas. Rruga nga autostrada Tiran - Durrs deri n Gjirin e Lalsit sht shtruar e gjitha, duke krijuar t gjitha lehtsit pr qarkullimin e mjeteve. Prve plazheve shum t pasura e t pastra n rrz t kodrave t buta dhe t larta, Ishmi ofron edhe turizm kulturor. N kt fshat gjendet kalaja mesjetare dhe varri i piktorit t famshm Ibrahim Kodra, figura e fundit e kubizmit n kt gjini. Komuna Ishm ka nj peizazh t rrall, pyjet, bimsin, plazhet e shumta, faunn e detit dhe toks, Liqeni i Tarinit, mjaft i veant, monumentet e kulturs etj. Kryetari i komuns s Ishmit, Gzim Ylli, tha pr “standard” se “shum shpejt plazhi m i ri dhe m i pastr n Durrs do t trheq qindra e mijra pushues nga Tirana, Durrsi dhe Kosova, fal infrastrukturs moderne t ndrtuar nga investimet e qeveris n dy vitet e fundit”.