U hap mbrm n Durrs terminali i trageteve q do t lehtsoj kalimin e automjeteve t udhtarve. Marrveshja e arritur mes Autoritetit Portual t Durrsit dhe firms ndrtuese synon t lehtsoj prpunimin ditor t mijra udhtarve dhe qindra automjeteve q lvizin veanrisht gjat sezonit veror me tragete nga Durrsi n drejtim t porteve t Barit, Ankons e Triestes dhe anasjelltas. “Prpunimi i udhtarve dhe automjeteve do t vazhdoj paralelisht si n pjesn tradicionale t sheshit ashtu edhe n zonn e re perndimore ku jan instaluar gjasht kabina pr kontrollin kufitar t udhtarve dhe automjeteve si dhe ka prfunduar godina e kontrollit parsor n hyrje t sheshit. Pjesa e re garanton parametrat e siguris sipas standardeve ndrkombtare”, - thuhet n njoftimin prkats, lidhur me nj fakt t till. Duke shtuar se ditt e fundit, nn mbikqyrjen dhe mbshtetjen e personelit inxhiniero-teknik t Autoritetit Portual kan punuar pr realizimin e ktij objektivi jo vetm punonjsit e firms siprmarrse “SCT dd Lubiana”, por edhe specialistt e drejtoris rajonale t policis s kufirit dhe migracionit, ata t dogans etj. “Shfrytzimi i pjesshm i terminalit t ri t udhtarve do t filloj t shtunn n mbrmje m 14 gusht 2010, rreth ors 20:00, pr t vijuar normalisht n ditt dhe javt e ardhshme. Gjat fundjavs numri i udhtarve n hyrje dhe n dalje nga porti detar sht 20-30 pr qind m i lart, pasi nj pjes e trageteve kryejn nga dy lundrime n dit pr t lehtsuar fluksin e madh t pasagjerve dhe automjeteve”, - thuhet n deklaratn prkatse pr shtyp. Terminali i udhtarve n portin detar t Durrsit po realizohet me nj investim t prbashkt prej afro 15.2 milion eurosh nga Banka Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH), Banka Evropiane e Investimeve (BEI) dhe qeveria shqiptare. Ndrtimi i ktij terminali sht ndar n dy faza, ku e para prfshin “Pjesn e eksportit” q ndodhet n krahun perndimor t terminalit t trageteve, ndrsa e dyta prfshin “Pjesn e importit”.