Marrëveshja e autoritetit portual me firmën ndërtuese lehtëson lëvizjen e mijëra udhëtarëve dhe automjeteve në stinën e verës
Dje n mbrmje, nj pjes e madhe e udhtarve q mbrrijn ose largohen me tragete nga porti detar i Durrsit, do t shfrytzojn pr her t par vendkalimet e reja q sapo jan instaluar n pjesn perndimore t sheshit n kuadr t investimit pr ndrtimin e terminalit t ri.


Marrveshja e arritur mes Autoritetit Portual t Durrsit dhe firms ndrtuese synon t lehtsoj prpunimin ditor t mijra udhtarve dhe qindra automjeteve q lvizin veanrisht gjat sezonit veror me tragete nga Durrsi n drejtim t porteve t Barit, Ankons dhe Triestes dhe anasjelltas.


Prpunimi i udhtarve dhe automjeteve do t vazhdoj paralelisht si n pjesn tradicionale t sheshit, ashtu edhe n zonn e re perndimore, ku jan instaluar gjasht kabina pr kontrollin kufitar t udhtarve dhe automjeteve si dhe ka prfunduar godina e kontrollit parsor n hyrje t sheshit.


Pjesa e re garanton parametrat e siguris sipas standardeve ndrkombtare. Ditt e fundit, nn mbikqyrjen dhe mbshtetjen e personelit inxhiniero-teknik t autoritetit portual kan punuar pr realizimin e ktij objektivi jo vetm punonjsit e firms siprmarrse “SCT dd Lubiana”, por edhe specialistt e Drejtoris Rajonale t Policis s Kufirit dhe Migracionit, ata t dogans etj.


Shfrytzimi i pjesshm i terminalit t ri t udhtarve do t filloj t shtunn n mbrmje m 14 gusht 2010 rreth ors 20:00 pr t vijuar normalisht n ditt dhe javt e ardhshme. Gjat fundjavs numri i udhtarve n hyrje dhe n dalje nga porti detar sht 20-30 pr qind m i lart, pasi nj pjes e trageteve kryejn nga dy lundrime n dit pr t lehtsuar fluksin e madh t pasagjerve dhe automjeteve.


Terminali i udhtarve n portin detar t Durrsit po realizohet me nj investim t prbashkt prej afro 15.2 milion eurosh nga Banka Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH), Banka Evropiane e Investimeve (BEI) dhe qeveria shqiptare.


Ndrtimi i ktij terminali sht ndar n dy faza: Faza e par prfshin “Pjesn e eksportit” q ndodhet n krahun perndimor t terminalit t trageteve. Faza e dyt prfshin “Pjesn e importit” dhe ndahet n dy nnfaza: Faza 2A prfshin ndrtimin e godins s terminalit dhe mbikalimin e pasagjerve. Faza 2B prfshin sistemimin e sheshit t importeve n zonn lindore t Terminalit.