Vendi yn ka elur zyrtarisht sezonin e ri turistik. Pikrisht n kt kuadr gjith Durrsi ka qen n ditn m t veant t tij. Me pjesmarrjen e gjer t qytetarve, t bizneseve dhe institucioneve, nga Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sporteve si dhe nn kujdesin e veant t kryeministrit Sali Berisha u organizuan aktivitete te shumta, duke shnuar kshtu eljen zyrtare t sezonit te ri “Ver 2010”.

Mirseardhja e sezonit turistik pr qytetin bregdetar t Durrsit, u b n nj mnyr krejt t veant. Mbi 50 makina klasike nga Greqia, Maqedonia, Bullgaria, Italia, Mali i Zi, Turqia dhe natyrisht Shqipria, zhvilluan garn maraton nga Tirana n Durres, ku ndalesa u b pikrisht n sheshin "Iliria", i dhan qytetit gjallri, duke e nxjerr at nga monotonia e prditshme

Qllimi kryesor i eventit ishte argtimi i pjesmarrsve dhe sidomos i spektatorve, t cilt pr her t par do t mund t ndjekin nj aktivitet t till.

Nprmjet ksaj gare synohet gjithashtu t krijohen dhe t forcohen lidhjet ndrmjet popujve dhe kulturave t ndryshme. “Adriatic & Ionian Classic Rally” sht nj gar me makina klasike q bazohet n testet e rregullsis. M pas festimet u zhvendosn n Amfiteatrin e Durrsit, ku u zhvillua nj koncert festiv. Shkallt u mbushn nga spekator, t cilt shijuan repertorin e kngtarve t njohur Manjolla Nallbani si dhe Kastriot Tusha. Durrsi do ver bhet m trheqse pr flukset turistike, duke vlersuar trendin e pandalshm t shtimit numerik t turistve t saj, q sivjet projektohet t jet gjysm milion, nga 450 mij q ishin vitin e kaluar.