Dibr

Shkak pr kto vonesa kan qen distributort e shprndarjes s teksteve shkollore

Ndonse edhe pak dit na ndajn nga nisja e vitit t ri shkollor, problem shqetsues n rajonin e Dibrs mbetet ende shprndarja e librave shkollor pr nxnsit. Kshtu, nse n qendrat e rretheve si Peshkopi, Bulqiz dhe Burrel ka nisur prej dy ditsh shprndarja e librave, n zonat e thella malore shprndarja e librave pothuajse nuk ka filluar ende. Shkak pr kto vonesa kan qen distributort e shprndarjes s teksteve shkollore n rrethet prkatse, pasi nuk gzojn kapacitetet e duhura pr shtrirjen e menjhershme t shprndarjes s librave n t gjith hapsirat gjeografike t rretheve.


Bulqiz

N Rrethin e Bulqizs veprojn gjithsej dy distributor t shprndarjes s librit, q e kan pothuajse t pamundur t mbulojn t gjith territorin e shtrirjes s arsimit parauniversitar pr shprndarjen e librave shkollor. Drejtori i shkolls 9-vjeare n lagjen e re t Bulqizs, Medin Karaj, tha se pr kt vit shkollor librat ndahen nga dy distributor, krahasuar me nj q ka qen vitin e kaluar. “Kemi afishuar listat e teksteve t klasave t ndryshme q shprndahen nga secili distributor, si dhe mimet prkatse t teksteve sipas katalogut t ardhur nga shtpit botuese, pr t shmangur abuzimin me mimet e teksteve nga shitsit”, tha Karaj. Ndrkoh, sipas tij kan prfunduar prpjekjet pr shitjen e librave t mbetur stoqe gjat vitit t kaluar, si ka ndodhur me tekstin Biologji dhe Edukat Shndetsore 7, ku nxnsit jan orientuar q ta blejn at nga distributori q ka fituar tenderin dhe jo t marrin tekste t vitit t kaluar. Sipas informacioneve t marra n shkolla, msohet se tekstet shkollore kan ardhur t plota pr do shkoll 9-vjeare, duke prjashtuar librin Edukata Shoqrore 4, q pritet t mbrrij n shkolla s shpejti.


Gjimnazet

Ndrsa pr shkollat e mesme kan ardhur vetm gjysma e titujve t librave. Sipas distributorve t shprndarjes, brenda ktyre ditve do t vijn edhe titujt e librave q mungojn. Nj tjetr problem shqetsues sht edhe fakti q shprndarja e librave nga personat q po i tregtojn ato nuk po bhet sipas udhzimit t Ministris s Arsimit dhe Shkencs. Por, parregullsi jan evidentuar edhe n rimbursimin e mimit t librave, pasi n asnj rast prindrit nuk jan pajisur me fatur tatimore, dokument ky q bn t mundur subvencionimin e librave pr kategorit e prcaktuara nga vendimi i qeveris. Nj tjetr shqetsim mbetet edhe prcaktimi i kuadrit msimor, pasi deri m tani nuk sht prcaktuar ende stafi definitiv i msuesve t shkollave n kt qark. N baz t udhzimeve t MASH-it, data 25 gusht duhet t jet afati i fundit i prcaktimit t kuadrit msimdhns pr do shkoll. Por, pr fat t keq ky afat nuk sht zbatuar as nga Drejtoria Arsimore dhe as nga zyrat arsimore n rrethet Dibr, Bulqiz dhe Mat.
#