Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka reaguar pas vendimit të prezantuar ditën e djeshme nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu që fundjava do të jetë sërish e mbyllur si edhe javën e kaluar.


tritan-shehu-768x490


Në një postim në facebook, Shehu shkruan se hapje-mbylljet e kryeministrit Rama janë pa asnjë logjike dhe bazë shkencore.


Ai thekon se vendimet antishkencore të Kryeministrit, qe mund ti gjesh vetëm ne 3D, por jo ne realitet, ato veçse dëmtojnë shëndetin, ekonominë e demokracinë.


Reagimi i plotë:


Marrezia e kurbes me marrezine e bllokimeve shqiptare.


Ndersa Komiteti teknik ka humbur pa gjurme…kerkojeni ate!


Ashtu sic eshte e pa deshifrueshme ajo kurbe fallxhoresh, unike ne bote ne cudite e saj, ashtu jane dhe vendimet hapje-mbyllje te Kryeministrit, qe po kryhen ne vendin tone ne te gjithe kete periudhe pandemie, pa asnje logjike, mbeshtetje laboratorike, baze shkencore etj etj, dhe keto unike per nga absurditeti i tyre.


E tille eshte dhe kjo fund jave me absurditete e kaos.


Ndersa kudo si te dhenat laboratorike, qe kane nje bosht linear, ashtu dhe vendimet e hapjes kane nje tendece konstante e logjike, tek ne kalohet nga hapjet ne mbyllje e perseri ne hapje pa asnje baze, pa racionalitet e dobi, ne forme improvizimesh te pa interpretueshme e te pa argumentuara nga asnje specialist, qofte dhe nga ata te atij komiteti.


Nuk ka virus qe largohet te premten e cfaqet te shtunen, qe te djelen para dite nuk sulmon pensionistet dhe mbas dite nuk prek prinderit, por me kusht qe keta te jene te shoqeruar nga femijet!!


Nuk ka virus ne pyje e parqe te fshehur mbrapa pemeve, nuk ka virus ne det a lumenj, virusi eshte diku tjeter, por ai duhet kerkuar me testime e me tej bllokuar me metoda shkencore, qe eshte detyra e specialisteve ti artikulojne.


Keta kolege duhet te thone dicka edhe per keto modele antishkencore te Kryeministrit, qe mund ti gjesh vetem ne 3D, por jo ne realitet, ato vecse demtojne shendetin, ekonomine e demokracine.