Pak para mesnates kur u publikuan rezultatet e para te zgjedhjeve te parakohshme parlamentare partia Demokratike e Kosoves nisi festen e fitores ne sheshin 21 ne Prishtine Kreu i kesaj partie Hashim Thaci falenderoi qytetaret per keto zgjedhje te vleresuara si demokratike Ai tha se Kosova pati mundesin te degjoje pergjigjen e qytetareve te saj
Sot qytetaret e Kosoves u perballen me nje pyetje te thjeshte por vendimtare per Kosoven cfare lloj shteti duhet te ndertojme Dhe sonte vota demokratike e degjoi pergjigjen e qytetareve te Kosoves shume qarte Qytetaret e Kosoves jo vetem qe e dhane verdiktin e tyre por ushtoi ne mbare vendin nga Prizreni ne Mitrovice nga Peja ne Gjilan e gjithandej ne republiken e Kosoves
Menjehere pas shpalljes se fitores kryeministri i Kosoves Hashim Thaci ka marre dhe urimin e pare nga homologu i tij shqiptar Edi Rama Permes nje komenti ne facebook Rama theksoi se PDK ka bere shume per Kosoven por puna e saj nuk ka perfunduar ende
Nderkohe thuajse te gjitha partite kryesore ne vend kane pranuar rezultatin dhe procesin si te rregull dhe demokratik Sa i takon koalicioneve per qeverine e re ne Kosove e vetmja parti qe eshte shprehur eshte Vetevendosje Numri dy i saj Shpend Ahmeti i ka bere thirrje qytetareve qe te mos i bashkohen PDK-se ne qeverine e re
br