LSI reagoi ndaj deklarimit t djeshm t Ambasadorit t Prezencs s OSBE-se n Tiran, Robert Bosch, pr reformn zgjedhore. Vlersimi i OSBE-s pr prjashtimin e listave t hapura nga sistemi i ardhshm zgjedhor, krijon prshtypjen se ka nj keqkuptim nga Prezenca pr funksionimin e ktyre listave, deklaroi gjat nj konference pr shtyp, kryetari i KDK-s, n LSI, Edmond Haxhinasto."Listat e hapura, ose sistemi preferencial pr listat, jane element i nj sistemi demokratik, q sjellin prfaqesimin e drejt e t ndershm n Kuvendin e Shqipris. Ne do t dshironim q Prezenca e OSBE-s n Shqipri nuk duhet t bjer pre e presioneve t qeveris apo t ndonj partie duke adoptuar qndrimet e tyre specifike", u shpreh Haxhinasto."Ne nuk besojme se OSBE do t veproj si n 2005-n, kur nuk reagoi ndaj paralajmrimeve t LSI-s, duke pranuar marrveshjen e athershme PD-PS, marrveshje, e cila solli megadushkun dhe gjith pasojat q i dim t gjith mir", deklaroi zyrtari i LSI-s.