Votuesit zviceran kt jav miratuan me shumic absolute t votave krkesn pr t ndaluar ndrtimin e minareve n Zvicr. Kjo mas, pr t ciln u angazhua partia e djatht, Partia Popullore Zvicerane (SVP), u mbshtet nga 57 pr qind e votuesve.Sidoqoft, organizatat hebreje, t cilat kan kuptuar se masat kundr islamit mund t ken edhe pasoja pr hebrenjt, doln n mbrojtje t besimtarve mysliman, duke argumentuar se vendimi i votuesve zviceran sht i pajustifikueshm.Rabini Pinchas Dunner, drejtor ekzekutiv i Konferencs Europiane t Rabinve, organizat kjo ortodokse, theksoi se me luftn kundr religjionit nuk mund t mposhten ekstremistt islamik. Arma m e mir kundr islamit radikal sht mbshtetja pr elementet e moderuara n komunitetin mysliman dhe promovimi i dialogut mes besimeve, shtoi ai.Pr dallim, Lidhja Kundr Defamacionit (ADL) kt hap ndrlidhs me diskriminimin religjioz t hebrenjve.Nuk sht kjo vota e par popullore n Zvicr, e cila sht shfrytzuar pr t promovuar jo tolerancn religjioze, theksoi kjo organizat n kumtesn e saj.Para nj shekulli, me referendum n Zvicr u ndalua rituali hebre i flijimit, me qllim q te dbohet popullata hebreje, u theksua m tutje n kumtes.Duke nnvizuar se qeveria zvicerane ka kundrshtuar kt nism gjat fushats dhe se ka nnvizuar prkushtimin e saj pr respektimin e lirive religjioze pas referendumit, ADL krkoi nga zviceranet q t mbrojn lirit religjioze, edhe prkundr faktit se SVP sht partia m e madhe n Parlament dhe se mbulon dy nga shtat ministrit e qeveris.

Edhe David Harris, nga Komiteti Amerikan i Hebrenjve, dnoi vendimin e zviceranve. Rezultati i referendumit sht barazi me sulmin kundr vlerave thelbsore t respektit t ndrsjell. Prderisa ekziston nj breng e kuptueshme n Europ n lidhje me ekstremizmin islamik, kjo assesi nuk mund t legjitimohet me nj sulm kundr komunitetit mysliman dhe simboleve t tij religjioze, tha Harris.N ndrkoh, duket se edhe Italia do t organizoj nj referendum kundr minareve. Roberto Caldeoli, udhheqs i partis s djatht, Liga Nord, deklaroi:Respekti pr religjionet tjera sht i rndsishm, por ne duhet t frenojm propagandn myslimane, ngase n t kundrtn do t prfundojm me nj parti politike islamike.Ambasadorja franceze n Izrael, Cristophe Bigot, theksoi se myslimanve, si t krishterve, si hebrenjve, duhet tu lejohet t ndjekin besimet e tyre si t dshirojn.

Ajo q sht me rndsi sht q Europa t punoj pr nj islam t moderuar, i cili bazohet n edukim, transparenc dhe liri. Vendimi i Zvicrs do t kufizoj aktivitetet e besimtarve. Mendoj se kjo nuk ndihmon aspak. Kjo promovon iden se ne kemi nj problem me myslimant. Por, ne nuk e kemi nj problem te till. Kemi problem me islamistt. Kemi problem me islamistt dhe myslimant jan dy dallime tejet radikale. Dhe nj vendim i till fshin vijat mes tyre, theksoi Bigot.I pyetur se a nuk sht e njjta gj edhe ndalimi i peres n Franc, Bigot u prgjigj:Minarja sht pjes e xhamis dhe myslimant shkojn n xhami, nse jan religjioz. Nj prqindje shum e vogl e femrave bartin pere. Ktu po flasim pr nj pakic t izoluar n mesin e myslimanve.N ann tjetr, ndalimi i ndrtimit t minareve n Zvicr u mbshtet nga Igumeni Filaret, prfaqsues i Patriarkans s Mosks n Kshillin e Europs.shtja e minareve nuk sht shtje e lirive religjioze, por sht shtje e pranis politike t njerzve t nj besimi t caktuar n nj shtet. Duke pasur parasysh shpejtsin e islamizimit, prania e dukshme myslimane do t kishte ngjyrime politike, tha Filaret. (Jerusalem Post)