Drejtori i BERZH-it i konfirmon Kryeministrit studimin e projektit
Tirana, Durrsi dhe aeroporti i Rinasit do t lidhen mes tyre edhe me rrug hekurudhore. Studimin e fizibilitetit pr ndrtimin e ksaj rruge e ka marr prsipr Banka Evropiane pr Rindrtim e Zhvillim. Ky fakt i sht
i ditur dje Kryeministrit t vendit, Sali Berisha, nga drejtori i BERZH-it pr vendet e Ballkanit Perndimor, Claudio Viezzoli. Me kt projekt realizohet nj ambicie e kahershme e qeverive t mparshme pr lidhjen e Tirans me Durrsin, me linj hekurudhore me standarde evropiane. Kryeministri Berisha priti dje n nj takim drejtorin pr vendet e Ballkanit Perndimor t Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim, zotin Claudio Viezzoli dhe e falnderoi pr mbshtetjen financiare n realizimin e shum projekteve t rndsishme t infrastrukturs dhe energjis n vendin ton. Zoti Claudio Viezzoli vlersoi progresin pozitiv t bashkpunimit me qeverin shqiptare dhe e informoi pr zgjerimin e ktij bashkpunimi me financimin e projektit pr studimin e fizibilitetit t projektit t hekurudhs Tiran–Durrs, i cili do t prfshij edhe aeroportin e Tirans. Kryeministri Berisha e falnderoi pr kt vendim t Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim dhe i krkoi zotit Viezzoli mundsin e zgjerimit t ktij studimi, n mnyr q t prfshij dhe zonn e Golemit. Kryeministri Berisha falnderoi zotin Viezzoli pr mbshtetjen e Banks Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim n financimin e projekteve, n sektor me rndsi pr ekonomin shqiptare, t shtrira kryesisht n sektorin e transporteve dhe at t energjis si: Projekti i rehabilitimit t rrugs Fier–Tepelen; Projekti i zhvillimit t rrugve bashkiake; Projekti i rrugs Levan–Vlor; Projekti i rrugve rajonale dhe lokale; Projekti i nnstacioneve t transmetimit t energjis; Projekti i TEC-it t Vlors, si dhe Projekti i Portit t Durrsit. Kryeministri Berisha i bri t njohur zotit Viezzoli angazhimin e plot t qeveris shqiptare, pr zgjidhjen e fillimin t realizimit t projektit t unazs s Tirans, duke e vlersuar si nj nga projektet shum t rndsishme pr zhvillimin ekonomik t vendit dhe t kryeqytetit, por edhe si nj projekt n rritjen e cilsis s jets s qytetarve.