Problemet e mdha ekonomike q bota ka hasur kt vit kan
q njerzit n mbar globin t zgjedhin destinacione t tjera turistike prve atyre tradicionale. Nj destinacion q po lulzon n syt e turistve ndrkombtar sht Shqipria. Organizata britanike "Helium" e konsideruar si tryeza m e madhe elektronike e gazetarve, shkrimtarve dhe agjentve turistik dhe t pasurive t paluajtshme, shkruan se Shqipria ofron male, lumenj, bregdet t jashtzakonshem dhe ambiente t rehatshme pr vizitort e huaj. Shkrimtarja Katerina Nikolas thot se Shqipria apelon veanrisht ata udhtar t pavarur q duan t eksplorojn nj vend, q ndonse nuk sht futur akoma n epokn e modernes, prbn nj gur t muar. Edhe ata q krkojn nj paket turistike me mime t ulta kan avantazhin t pushojn m s miri n Shqipri. Hotele luksoze po lulzojn n zonat bregdetare pr t akomoduar turistt e shumt q tani ka arritur n mbi 2 milion n vit, vazhdon m tej Nikolas.

Vendet m t preferuara, t cilat jan vlersuar shum nga turistt e huaj q tashm e kan rivizituar Shqiprin jan Saranda, Vlora e Tirana. Nj gj sht e sigurt, mbyllet artikulli i "Helium", se nse Shqipria bhet nj vend antar i Bashkimit Europian, popullariteti i saj si nj vend i bukur dhe i lir turistik do t rritet duke ua kaluar edhe destinacioneve m t mira t Europs.Prve turizmit, Shqipria ofron shum lehtsira dhe mundsi t arta edhe n fushn e investimeve, sidomos n pasurit e paluajtshme. Pr organizatn britanike, "Helium", Shqipria sht destinacioni i preferuar i rradhs i investitorve, sepse Shqipria sht nj vend ku prve se ka nj bregdet t mrekullueshm, mimet jan t prballueshme, dy faktor kto q kapin gjithmon interesin e investitorve dhe ndrtuesve. Investitort e huaj inkurajohen nga "Helium" t zgjedhin Sarandn, Durrsin, Vlorn dhe Tirann pr t prfituar nga zhvillimi i shpejt n kto qytete, Pr m tepr investimi n kto zona mund t rezultoj n nj prfitim afatgjat pr t gjith. Mesazhi nga "Helium" pr investitort e huaj sht i qart: Shkoni n Shqipri!