Operacioni

Antikorrupsioni i Tirans ka vn n pranga dje kryetarin e Komuns Kala e Dods, si dhe tre zyrtar t tjer. Sipas t dhnave nga policia e kryeqytetit, specialistt e seksionit kundr korrupsionit zhvilluan operacionin e koduar “Zarfi i Bardh”. Nga ky operacion u realizua ndalimi i Bajram Halim Himallari, 43 vje, banues n fshatin Radomir, Dibr, me detyr kryetar i Komuns Kala e Dods, i cili do t ndiqet penalisht pr “shprdorim detyre”, “Falsifikim t vulave dhe stampave” dhe “Falsifikim t akteve t gjendjes civile”. Policia tha se procedimi penal ka filluar q n fillim t ktij viti dhe do t ndiqen penalisht n gjendje t lir edhe specialistja e gjendjes civile n Bashkin e Kamzs, A. H., 33 vjee, specialisti i gjendjes civile n Komunn Kala e Dods, Mevlan Ahmati, 49 vje dhe Abaz Lama, 55 vje, i cili sht me detyr kryeplak i fshatit Laknas n Kamz. Kta persona dyshohen se, n bashkpunim me njri–tjetrin, duke qen me detyra t specifikuara, kan falsifikuar dokumentacionin n emr t shtetasit Aldi Esat Hoxha, banues n fshatin Radomir, i zgjedhur antar i Kshillit t Komuns Kala e Dods, duke e regjistruar si banor t Bashkis Kamz. Kjo mendohet se sht
prej tyre me qllim q ai t mos ushtroj detyrn e antarit t kshillit t komuns, si dhe t mos merrte pjes n vendimmarrjen e ktij kshilli. Nga specialistt e seksionit kundr korrupsionit n policin e kryeqytetit, u sekuestruan n cilsin e provs materiale akte ekspertimi pr grafik shkrimi, dokumentacion zyrtar si dhe formular t falsifikuar. Drejtoria e Policis n Dibr kishte krkuar bashkpunim nga Tirana dhe pas verifikimit t dokumenteve u vrtetua se kta persona kishin bashkpunuar mes tyre. Madje, policia tha se ka siguruar edhe disa prgjime pr ta.
#