I pari punim serioz pr historin e Ballkanit vjen edhe n shqip. Bhet fjal pr veprn “Historia e serbve” t historianit ek Kostandin Jiriek (1854-1918), i cili pavarsisht se fokusohet mbi Serbin, na ofron historin e gjith rajonit ballkanik. Kjo vepr shqipruar nga Elda Gjana sht nj nga m t rndsishmet e shkruara deri m sot pr historin e serbve, nga nj personalitet i njohur n fushn e historis, si Kostandin Jiriek, njhersh dhe albanolog i shquar. Ky libr mbetet edhe sot si nj manual i dors s par pr historin e popujve t Ballkanit. ““Historia e serbve” shkruar nga Jiriek nuk sht nj libr vetm pr serbt. Nprmjet historis s tyre Jiriek rrfen historin e Ballkanit, shum pasazhe t s cils i bjn nj prshkrim dhe Shqipris, sidomos Durrsit t viteve 1380, ku para nesh kalojn personazhe dhe familje, t cilat kan kontribuar n konsolidimin dhe mbrojtjen e qytetit n prag t pushtimit nga perandoria osmane. Dhe pse vshtrimi i Jiriek sht nj vshtrim “pr s largu”, ne mund t shohim si n skenn e nj filmi Durrsin e shekujve m par, i cili ishte nj kryeqendr e Ballkanit, ku princr dhe lufttar josheshin nga Dukesha Johana… .“Historia e serbve” sht historia e Ballkanit, i cili dhe sot ka shum nevoj pr t grmuar t shkuarn… Vepra sht n dy vllime.