I thashë: "Dukem si Hitleri". Ai më pa në pasqyrë, buzëqeshi i kënaqur dhe më tha: "Po, po, shumë bukur".
Simbolet naziste t Rajhut t Tret trheqin n bot njerz t ndryshm. N artikullin e revists gjermane "Der Spiegel" autori ndalet n adhurimin, q kan njerz t thjesht n Pakistan dhe Indi pr Hitlerin. Mungesa e informacionit pr krimet naziste, izolimi dhe mosnjohja e dallimit thelbsor midis Gjermanis s sotme demokratike dhe Rajhut t Tret, ojn n kto keqkuptime, q mbajn gjall kultin nazist.


Pakistani sht e kundrta e Gjermanis. Malet jan n veri, deti sht n jug, problemet ekonomike jan n perndim, ndrsa lindja ka zhvillim t mir ekonomik. Pr gjermant q jetojn n Pakistan, nuk sht e vshtir q t prshtaten me kto dallime, por njri nga kontrastet i kalon kufijt: ka shum njerz, t cilt kan simpati pr Hitlerin.


Para pak kohsh un isha te berberi, nj burr i vjetr, i cili nuk prdor aparate elektrike n pun. Gjithka q ka ai, jan nj pal grshr, nj krehr dhe nj sprucator me uj. Ai bri pun t mir, po un nuk isha shum i knaqur.


I thash: "Dukem si Hitleri". Ai m pa n pasqyr, buzqeshi i knaqur dhe m tha: "Po, po, shum bukur". Un vendosa t mos e sfidoja n bised, shkova n shtpi, ku u prpoqa t ndryshoja modelin strikt t ndarjes s flokve, q m bri ai.


Isha i lumtur q e shmanga diskutimin e zakonshm pr Hitlerin. Pakistanezt e ngushtojn temn n kt shtje, sa her q flasin me gjermant. "Edhe ne jemi arian", - t thon, sepse ka ekzistuar nj rac indogjermanike e till. Ve ksaj, Hitleri ka qen nj gjeni ushtarak, shtojn ata.


Nganjher m mir t mos thuash se je me origjin gjermane. E ndien veten n situat t vshtir, sepse njerzit n kto vende mendojn se po t bjn qejfin duke t shprehur admirimin pr liderin nazist. Kam dyshimin se shumica e indianve dhe pakistanezve nuk e kan iden se far ka
ky burr. Ata e shohin si Fyhrerin e fort, q u mat me britanikt dhe amerikant.


N botn islame, jo vetm n Pakistan, por kudo, q nga Irani n Afrikn e Veriut, ndjenjat antisemite luajn pa dyshim nj rol. Bisedat me vizitort gjerman shpejt kalojn n padrejtsin, nga e cila po vuajn palestinezt, t cilve u kan grabitur territorin.


Njeriu mund t prpiqet t'u bjer shkurt ktyre bisedave, si bri para pak kohsh nj i njohur i imi gjerman. Ai i tha nj shoferi taksie n Iran se m mir t pushoj s foluri budallallqe, sepse ai sht njeri me lkur t errt dhe njerz t till nuk do t kishin mbijetuar pr nj koh t gjat n Gjermanin naziste. Shoferi i taksis e pa i habitur dhe i tha: "Po un jam rac ariane!"


Alternativa sht q thjesht t urosh t hapet toka e t t prpij, si ather, kur miqt tan gjerman na vizituan n Londr, kur po rrinim te miqt tan pakistanez. Fare papritur, nj xhaxha filloi t fliste me admirim pr Hitlerin, fitoret e tij t supozuara ushtarake dhe si e nxori ai Gjermanin nga mjerimi ekonomik. Miqt tan gjerman mbetn pa goj e me fytyra t ngurtsuara dhe nuk ditn far t thon. M von, prindrit e mi u krkuan falje atyre.


Un nuk e di se nga vjen ky mrekullim, jo thjesht pr nazistt, por pr t gjitha gjrat gjermane. Shumica e njerzve nuk e kuptojn se Gjermania e sotme sht shum e ndryshme nga Rajhu i Tret. Kjo nuk t udit. Shum prej tyre nuk kan shkuar ndonjher as n qytetin m t madh ngjitur n vendin e tyre, e nga ta din ata si jan gjrat n Gjermani sot?


Si rezultat, shum pakistanez kalojn pa problem nga Hitleri te Mercedesi ("Makin shum e shklqyer, por pak e shtrenjt"). Pak dit m par, nj Mercedes i bardh i viteve '70 udhtonte para meje n qendr t Islamabadit, brenda n t, nj familje me shtat vet. N ndenjsen e pasme ishte nj etiket me kryq t thyer t zi n nj rreth t bardh. Nn t un lexova: "Un i plqej nazistt".


Nuk jan vetm myslimant, ata q e ushqejn kt kult pr nazistt. Pak vite m par, nj biznesmen hapi n Indi nj restorant me emrin "Kryqi i Hitlerit", me nj portret t Fyhrerit n hyrje. Nj indian tjetr shiste araf krevati me simbole kryqe naziste. araft, kllft e jastkve ishin pjes e koleksionit t quajtur "Koleksioni nazist". Botime n gjuhn hindu t "Mein Kampf"-it t Hitlerit mund t'i gjesh edhe n pjest m t largta t Indis. Dhe librat e shkolls n Indi njihen q e brohorasin Hitlerin, sikur te ishte udhheqs i madh.