Pasditen e dats 9 korrik 2010, pas nj smundjeje t rnd, ndrroi jet shkrimtari Zyhdi Morava, ndrsa sht prcjell dje pr n banesn e fundit nga miq e t afrm. Zyhdi Morava lindi n fshatin Grace t Devollit, m 14 mars 1946. Internohet prej Tirans n fshatin Yrshek pr motive politike. Pr t njjtat motive dnohet n vitin 1978 me 8 vjet burg. Dnimin e vuajti n Spa. Pas prmbysjes s diktaturs komuniste fillon t punoj pr krijimin e Bashkimit t Sindikatave t Pavarura dhe Shoqats s ish-t prndjekurve politik. Gjithashtu, n kto vite ushtron profesionin e gazetarit dhe shkruan vazhdimisht n gazetat “Sindikalisti”, “E vrteta” dhe “Republika”. Mbas vitit 1991 ka botuar shum libra si n gjinin e poezis ashtu edhe t prozs.


N morin e veprave t tij mund t prmenden novela “Hingllimat e shiut”, vllimi me tregime “E papritura” n t ciln spikatin novela “I huaji” dhe tregimet “Kusia e zbrazur” etj., ndrsa n romanet m t njohura jan “E zhdukura”, “Burri i t dashurs sime” dhe “E veanta e nj dashurie” roman i cili u vlersua me mimin kombtar “Pena e Argjendt” akorduar nga Ministria e Kulturs, Rinis dhe Sporteve si romani m i mir pr vitin 2005. N vitin 2005, Zyhdi Morava zgjidhet kryetar i Lidhjes s Shkrimtarve dhe Artistve t Shqipris, t ciln e drejtoi pr gati dy vjet. N vitin 2006, Zyhdi Morava dekorohet nga Presidenti i Republiks me titullin “Mjeshtr i Madh”. Zyhdi Morava do t kujtohet nga miqt, kolegt, t afrmit dhe lexuesit si shkrimtar dhe njeri q nuk u pajtua me normat dhe barrierat e regjimit komunist, duke ln gjurm t thella n vetdijen e lexuesve dhe bashkkombsve t tij.