Historia e Muajt e mjaltit q vendoset n Shqiprin dhe Serbin e ditve tona, ka marr nj tjetr mim n nj tjetr festival jasht vendit. Vlersimi q i sht dhn nga juria sht pikrisht mimi i Juris n Festivalin Les Arcs t Francs.Ky sht i disati mim q merr ky film n festivale ndrkombtare ku ka marr pjes. N t ndiqen fatet e dy ifteve q kan vendosur t ln vendlindjet e tyre n krkim t nj jete m t mir n Evropn Perndimore.Pas gjithfar lloj incidentesh, kur ifti shqiptar mbrrin n nj port t jugut t Italis, nisin edhe problemet e tyre. I njjti fat pret edhe iftin serb, q udhton me tren pr n Bashkimin Evropian n kufirin hungarez.Edhe pse dy palt nuk i lidh asgj me nj incident t ndodhur n Kosov ku humbn jetn dy ushtar italian t OKB-s, ata arrestohen n kufi dhe dyshohen pr shkak t disa rrethanave t pafata.