Zodiaku na zbulon se si jemi n raport me veten dhe n raport me meritat dhe defektet tona


T  gjithve u ndodh t shihen n pasqyr, t paktn nj her n dit. Dhe kur jemi para pasqyrs, kapemi jo vetm pas imazhit ton dhe mangsive tona, por duke shikuar n sy, hyjm m n thellsi, n kuptimin e asaj q çfar e mire dhe m pak e mir sht mbyllur tek vetja jon.


Shenj pr shenj, horoskopi na çon n zbulimin e meritave dhe defekteve q shohim tek vetja jon.


Yjet na ndihmojn t njihemi m mir n baz t shenjs son t zodiakut dhe n qoft se e njohim  n baz t ngjitjes son.


DASHI MERITAT e adhuron t shihesh n pasqyr, imazhi yt i fort dhe i vendosur t jep nj ndjenj krenarie, q e l pas dore dukshm dhe me krenari. Shikimi yt i thell trasmeton gjith pasionin e elementit tnd, zjarrit. Vetbesimi juaj sht dhurat e natyrs.


DEFEKTET duke menduar mir nuk t duket se ke kushedi sa defekte. T plqen kshtu sic je. Di shum mir q je gjaknxeht, e padurueshme dhe shpesh pak e arsyeshme. Po pr ty jan merita pikrisht kto dhe i shfaq me krenari si simbol i unicitetit tnd.


DEMI MERITAT –  shikohesh n pasqyr me nj vetknaqsi t madhe pr imazhin tnd. N qoft se dicka nuk shkon mir, ka gjithmon koh pr ta prmirsuar. Vendosmria juaj mund t lexohet n fytyrn tuaj dhe je shum e vetdijshme dhe e knaqur t frymzosh si seksin edhe seriozitetin.


DEFEKTET disa kile t teprta, q reflektohen n pasqyr, shpesh nuk arrin ti pranosh dhe do t doje ta mbuloje pasqyrn, ose t manovrosh bilancn pr t shmangur mendimin pr kt gj. Di t mos u rezistosh joshjeve, sidomos atyre t fytit.


BINJAKT MERITAT me shikim t mpreht dhe t ndritshm, ti shfaqesh e buzqeshur dhe dhe argtohesh me gjallrin tnde. Dhe e prsrit t jesh inteligjente, brilante dhe e parezistueshme. Pasqyra t shfaq nj ndr shum maskat q zgjedh pr t veshur cdo dit, me shum pavetdije.


DEFEKTET nuk do ta pranoje kurr, por t mundon shum t pranosh kt pjes t mbushur me pasiguri dhe brishtsi. Zakonisht e maskon me nj egocentrizm t ekzagjeruar dhe t rrem. Dhe kshtu e fsheh sensualitetin tnd nga ana tjetr e pasqyrs.


GAFORRJA MERITAT do t sfidoje cilindo pr t pasur ndjeshmrin tnde t njjt dhe t njjtn mirsi t shpirtit. Sa m shikohesh me kujdes n sy, aq m shum shikon tek vetja gjith dashurin q ke pr gjrat, pr kafsht dhe shpesh edhe pr njerzit. Gjith kjo t zhvendos.


DEFEKTET mendon q ke shum dhe ndonjher madje mendon q ndjehmria jote e teprt sht nj defekt. Prse t tjert duhet t t shikojn ty, q nuk shquhesh as pr bukuri, as pr inteligjenc? Por je m e mir se cbeson, edhe fizikisht!


LUANI MERITAT pasqyra, pasqyra e sjelljes sime! Kush sht m e bukura e mbretris? Natyrisht je ti dhe sa m shum shikohesh, aq m shum tv pqlqen edhe detaji m i vogl i trupit dhe karakterit tnd. Prkundrazi, shpesh mendon q pasqyra t zvoglon.


DEFEKTET ty t duket q ske defekte. Megjithat, edhe n qoft se do t duhej t kishe ndonj, do t ishin gjithmon m pak se gjith pjesa tjetr e njerzimit. Pr t trhequr vmendjen mbi ty, shpesh thua q ndihesh sentimentalisht e pasigurt.


VIRGJRESHA MERITAT –  gjja e par q v re kur shihesh n pasqyr, sht po sa e pastr sht pasqyra ime! T mahnit dhe shkklqen duke pasqyruar imazhin tnd t matur dhe t thjesht. Je e patmet dhe mund t ishe nj model higjiene dhe pastrtie pr kdo.


DEFEKTET –  gjja e par q v re kur shihesh n pasqyr sht po sa e pist sht pasqyra ime! Nuk i duron t gjith pluhurat. Megjithat e pranon q gjith kto format e tua maniake, t lidhura me pastrtin dhe higjienn, nuk luajn pothuajse kurr n favorin tnd.


PESHORJA MERITAT nuk do t mundje kurr t jetoje pa pasqyr, ke nevoj pr t shikuar me kujdes (shpesh gjat gjith dits) fytyrn tnde, trupin tnd, harmonin e tyre, hirin dhe shklqimin e tyre.  Kjo bukuri sht ajo q t plqen m shum tek vetja.


DEFEKTET- nuk arrin t kuptosh prse nj person i bukur si ti, mundohet shum t bj zgjedhje, q pr t tjert jan t thjeshta dhe pr t marr vendime t rndsishme. Edhe pse n pasqyr, duhet t shikoh m shpesh brenda teje.


AKREPI MERITAT nuk t plqen t shikohesh n pasqyr, sidomos epse mendon q nuk ke nevoj t vresh imazhin tnd pr tu njohur m mir. Intuita jote, ndjeshmria jan t shenjta pr ty. Edhe me sy t mbyllur do t dije t prshkruaje imazhin e reflektuar n pasqyr.


DEFEKTET di q je tepr e ndjeshme dhe e prekshme. Dhe e di akoma m mir q nervat e tua jan t teprta. Por ti je mir kshtu dhe n qoft e pr t tjert sht problem, justifikohesh duke thn q ti ke defektet e tua dhe duhen respektuar.


SHIGJETARI MERITAT kotsia juaj sht shum e dukshme, dhe jo vetm ajo e lidhur me aspektin dhe lookun tnd, por edhe ajo e lidhur me dijen tnde. Si ja bn t mos mbetesh e magjepsur dhe e smur pas teje? E ke gjithmon batutn gati dhe arrin tu japsh buzqeshje t gjithve.


DEFEKTET ty t plqen t shikosh ann pozitive t cdo gjje, edhe t defekteve t tua. N qoft se fizikisht nuk reflekton format tradicionale t bukuris, mundesh sigurisht ta zvendsosh me karakterin tnd t adhurueshm dhe trheqs. Supozimi pr ty sht thjesht modestia.


BRICJAPI MERITAT nuk t intereson imazhi yt n pasqyr, sht dicka shum kalimtare. Ty t intereson imazhi q l tek superiort dhe tek kolegt e tu t puns. E adhuron konkretsin dhe nikoqirllkun tnd. Di t programosh gjithcka me perfeksion. DEFEKTET nuk arrin t hysh me lehtsi n kontakt me botn misterioze t emocioneve t tua dhe kur shikohesh n pasqyr, ke pothuajse frik t hetosh brenda syve t tu, sepse mund t t tregojn t vrteta q do t prishnin planet e tua.


UJORI MERITAT askush nuk sht special si ti dhe kur shihesh n pasqyr krkon gjithmon at t vecantn q t bn t vecohesh nga masa. N qoft se nuk e shikon sht mir ta prmirsosh. Idealet e tua t mdha t karikojn me energji dhe vullnet t mir.


DEFEKTET brenda refuzimit kategorik ndaj egocentrizmit, shpesh fshihet nj vetbesim i ult dhe besim n aftsit e tua. Me vshtirsi e pranon dhe e njeh si defekt. Ndonjher vetmashtrohesh dhe bindesh t martohesh  me perfeksionin.


PESHQIT MERITAT  Ti n pasqyr shikon nj princesh, nj imazh prrallash dhe romantik, nga ato q shihen npr filma ose n karikatura. E adhuron at an tnden q ndrron dhe vazhdon t kultivoj shpresn edhe kur dicka nuk shkon mir sic e dshironim.


DEFEKTET –  t jetosh n prralla, do t thot tu besosh iluzioneve t tua dhe kshtu ndonjher vuan sepse e kupton q nuk je gati pr disa t vrteta t trishta dhe t zymta. E urren at an tnden q ia mbath realitetit kur gjrat nuk shkojn sic do t doje.


23 gusht 2017 (gazeta-Shqip.com)