Pas atentatit të djeshëm që iu bë me tritol në makinë, Ines Hajrulla ka humbur të dyja këmbët dhe është në spital.


Ndërkohë që është bërë edhe arrestimi i tij, pasi në makinë ia janë gjetur armë. Nga ana tjetër mësohet se 25-vjeçari nuk është i panjohur për policinë, pasi ai është person me precedentë penalë dhe i dënuar më parë për disa vepra të ndryshme penale në fushën e krimeve kundër personit, vjedhje me dhunë dhe trafikim të mjeteve motorike.


Po ashtu, atij më parë i janë vrarë dy kushërinj, një në Lungomare dhe një tjetër në Durrës.


25-vjeçari Hajrulla është i afërm me Renato Imerin i vrarë në datë 31 korrik pranë një lokali në Lungomare,bën me dije ABC News.


Gjithashtu ai është kushëri edhe Endri Çaushit i vrarë në Durrës para dy vitesh.


Të dyja këto ngjarje i janë bashkangjitur dosjes së hetimeve, për të mësuar nëse atentati ka lidhje apo jo me këto dy vrasje.


Shpërthimi në të cilin mendohet se u përdorën 300 gramë tritol, ndodhi mëngjesin e së hënës pranë degës së Sigurimeve Shoqërore, në lagjen Hajro Çakërri, tek Bishti i Kalldrëmit.