N garn pr kshilltar komunal kan humbur zgjedhjet shefat e grupeve t kshilltarve nga partit m t mdha.N prbrjen e re t Asambles Komunale t Ferizajt nuk do t jen shefi i Grupit t kshilltarve t PDKs, Bashkim Fazliu, ai i LDDs, Fadil Halili, i LDKs, Hamdi Qerimi dhe shefi i Grupit t kshilltarve t AAKs, Afrim Konjufca.N kto zgjedhje kan humbur garn edhe shum kshilltar me prvoj nga t gjitha partit. Kan arritur t fitojn mandate t reja prej kshilltarsh vetm 15 veta nga prbrja e vjetr e Asambles prej 41 kshilltarsh. N prbrjen e re t Asambles komunale pr her t par do t ulen 26 kshilltar t rinj.Ndrsa PDKja ka ruajtur numrin prej 15 kshilltarsh, LDDja nga nnt ka rn n 7. LDKja ka ruajtur numrin prej 6 kshilltarsh, ndrsa AKRja tash ka nj kshilltar m pak, prkatsisht ka vetm 5. Ngritje ka shnuar vetm AAKja, e cila n prbrjen e kaluar kishte dy kshilltar, ndrsa tash ka tre.N Asamblen e re komunale tash ka ulse m shum pr subjektet e vogla. Pos Partis Reformiste ORA, PDs dhe PDAKs, n Asamble me nga nj kshilltar do t jen t pranishm edhe partia e dyt e ashkalinjve, prkatsisht Bashkimi Demokratik i Ashkalinjve dhe Partia Socialiste e Kosovs.