Humbja e Lidhjes Demokratike t Kosovs n zgjedhjet e 17 nntorit 2007, ka qen n t vrtetet nj humbje e paralajmruar, pr t ciln askush brenda saj nuk guxonte t fliste publikisht. S paku q nga viti 1999, pas debaklit t saj t plot politik, ishte injektuar ideja se askush n at parti nuk duhej t fliste pr asnj dobsi, pr asgj. Kjo heshtje e imponuar, u vu n shrbim t rehabilitimit t figurs s drrmuar t liderit t saj, Ibrahim Rugovs, pas veprimeve t tij tragjike gjat kohs s bombardimeve t NATO-s. Por, nga rehabilitimi i figurs s tij, u kalua n mitizimin e saj.T gjith zyrtart dhe antart e saj duhej ta ruanin unitetin veprues, t bazuar n figurn e liderit historik t partis, Ibrahim Rugovs. Sa m shum q t shprehej lojaliteti ndaj ksaj figure, aq m e madhe ishte gjasa edhe pr prparim n karrier, edhe nse gjat asaj rruge do t bheshin paudhsi jo t pakta. Mjaftonte pr secilin zyrtar t LDK-s, q ta mbante emrin e liderit n goj, paka nse duart i kishe t zna n hajni. Alibia do t ishte e siguruar. Dhe e kundrta, kushdo q t shprehte nj dilem ose nj alternativ tjetr, sado parimore dhe me interes q t ishte, do t shihej si i dyshimt dhe do t luftohej me tr arsenalin propagandistik e politik t strukturs legale t parties, e vemas t levave klandestine t saj.Pr pasoj, krahas rritjes s mitit t Rugovs n prmasat e kultit t personalitetit t periudhave staliniste, ndodhn dy gjra, q ia pren hovin veprues ksaj partie. E para, largimi i nj numri t antarve q nuk dshironin t ishin figurant politik dhe e dyta, strukja dhe strkeqja e t mbeturve. Kontigjentet m t mdha t t larguarve prkatsisht t t dbuarve, u identifikuan me Bujar Bukoshin, me Edita Tahirin dhe me Nexhat Dacin, sepse kta formuan parti t reja. Por, t larguar a t dbuar pati shum m shum, njerz t cilt u larguan individualisht. Edhe pse vetm partia e Nexhat Dacit arriti sukses t vrtet elektoral, duke dshmuar zvoglimin substancial t LDK-s, do largim ka pasur efektet e veta politike dhe psikologjike n dobsimin dhe n zvoglimin e LDK-s.Sa u prket atyre q mbetn dhe u strkeqn politikisht, ata duket se i kan dhn nj goditje t fort nga brenda. T prfshir n luftrat e brendshme t klaneve, ata e sforcuan konfliktin e brendshm dhe e paralizuan veprimin e saj.Meq asgj nuk duhej t dilte jasht mureve t godins s LDK-s, n publik u shfaqn jo pak hamendje e dilema pr politikat e saj. far synonte n t vrtet LDK-ja? Nga ajo q shihej n siprfaqe, LDK-ja prfaqsohej nga disa ministra t prfolur pr korrupsion, t cilt nuk po e zbatonin nj program t qart t asaj partie. Partneri i vogl i koalicionit, Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs, ia kishte marr hapsirn dhe i diktonte politikat e veta n fushn e energjetiks, t tregtis e t industris, t politikave sociale dhe mbi t gjith n zyrn e kryeministrit. Pra, u krijua ideja se LDK-ja nuk synonte t qeveriste vendin n baz t mandatit q kishte marr n zgjedhjet e vitit 2004, sepse nuk ishte e aft pr qeverisje. E vrteta sht paaftsia e saj pr qeverisje erdhi si pasoj e przgjedhjes s keqe t zyrtarve. Por rezultati sht i njjt.Drejtuesit e LDK-s e dinin se jan n kriz, se kan rnie t besimit, se kan ikje t elektoratit. Por, ata kishin nj besim se e posedonin nj arm t fsheht, me t ciln do ta ndrronin realitetin: n fushatn elektorale ata shpalosn fotografin e liderit t vet t vdekur. Ideja ishte q t luhej me ndjenjat e njerzve, q t prekeshin emocionet e atyre q kur kishte vdekur Ibrahim Rugova, me or kishin pritur n acar, pr ti
nderimin. Kur e pan se nuk bnte pun kjo gj, u suln n sulme t forta kundr rivalve, vemas kundr nj amatori politik, sikundr sht Behxhet Pacolli. E shan sa mundn, por as kjo nuk u bri pun. Jo se nuk i ka hak ai ato sharje, por ngase ktu funksionoi ajo thnia paralizuese: i shari t shan. Me nj fjal, nuk bri pun ai militantizmi i vonuar.Humbja e paralakmruar e LDK-s sht nj rast i fundit i saj pr ta marr veten, pas smundjes kronike t mahnitjes me liderin totalitar dhe me vlerat e totalitares n parti. LDK-ja tash duhet ta lr mnjan edhe lavdin e t shkuars, lavdin reale dhe vemas at q ka qen e shpifur, e cila sht e ntrashur n mendsin e saj politike. Me t kaluarn ushqehet historia, por jo politika. LDK-ja duhet t przgjedh nj lider t ri, i cili do t jet i paprfshir n konfliktet e deriatshme t brendshme dhe t jashtme. Poashtu, LDK-s i duhet nj program i ridizajnujar, i cili e eliminon folklorin dhe patetizmin patriotik, (programi i tashm e saj fillon ne fjalt: Lidhja Demokratike e Kosovs sht lvizje)Me nj fjal, LDK-s i duhet shum pun q t rithej energjit e shterura dhe t luaj rolin q duhej ta luante n skenn politike t Kosovs. Por, pr kt duhet shum pun. Gati sa puna q u desh pr themelimin dhe pr ngritjen e saj para tetmbdhjet vjetve.