(Update) Ministri i Jashtm i Kosovs, Sknder Hyseni, tha sot n Hag se Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis, do t rikonfirmoj pavarsin e Kosovs.Ajo q dgjuam ishte vetm rikonfirmim i s drejts s rastit t Kosovs dhe t pavarsis s Kosovs, u tha ai gazetarve n Hag, pasi Serbia e paraqiti fjaln e saj.M tutje, Hyseni theksoi se Kosova ka besim t plot n gjykat dhe n vendimet e saj. Ne jemi t sigurt se gjykata n fund do ta rikonfirmoj vullnetin e Kosovs pr t qen e pavarur dhe vullnetin e popullit t Kosovs pr liri dhe pavarsi, tha Hyseni, transmeton Radio Evropa e Lir.Filloi gjykimi i pavarsisN Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis (GJND) n Hag, sot u hap procesi gjyqsor lidhur me ligjshmrin e shpalljes s pavarsis s Kosovs, m 17 shkurt t vitit 2008.Pala serbe ka nisur e para, n orn 10, prezantimin e qndrimit rreth pavarsis s Kosovs.Prfaqsuesi i Serbis, Dushan Batakoviq, i cili sht ambasador i ktij vendi n Franc, tha se shpallja e pavarsis ishte e paligjshme dhe n mas t madhe e sfidon rendin legal ndrkombtar. Ai e quajti Kosovn "djepi historik i Serbis".Ndrsa ministri i Jashtm i Serbis, Vuk Jeremiq, n nj prononcim pr media ka shprehur bindjen se Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis do ta mbshtes prpjekjen e Serbis n kundrshtimin e pavarsis s Kosovs."Ne presim q ligji ndrkombtar t ruhet. Pavarsia e Kosovs ishte thjesht ilegale, dhe ne i besojm drejtsis ndrkombtare", ka thn Jeremiq pr AFP.Ndrsa, delegacioni i Kosovs paraqitet n orn 15. Prpara gjyqtarve ndrkombtar, fjaln hyrse do ta ket ministri i Punve t Jashtme i Kosovs, Sknder Hyseni.Gjithashtu ekspertt dhe kshilltart ndrkombtar, Michael Wood, Daniel Mller dhe Sean Murphy do t paraqesin fakte mbi ligjshmrin e shpalljes s pavarsis.T dy palt kan nga tre or n dispozicion.Gjykata n Hag nuk pritet t jap ndonj vendim, por vetm mendim kshilldhns.