Ministri i Punve t Jashtme i Kosovs, Sknder Hyseni, nga Haga, udhton pr n Berlin, ku t premten do t takohet me ministrin e Jashtm t Gjermanis, Guido Westerwelle.Ndrkaq, m 12 dhe 13 dhjetor, ministri Hyseni do t marr pjes n konferencn e nivelit t lart t organizuar nga Instituti Aspen me titull: Dialog i ri transatlantik: lidert gjerman dhe amerikan n dialog me lidert nga Ballkani Perndimor, thuhet n nj komunikat t Ministris kosovare t Punve t Jashtme.N kt konferenc, pritet pjesmarrja e shum ministrave t Jashtm nga Ballkani Perndimor.