N ditn e dyt t vizits s tj dy-ditore n Tiran, Ministri i Punve t Jashtme t Kosovs Sknder Hyseni, sht pritur nga autoritetet m t larta t vendit. Po ashtu kryediplomati kosovar sht pritur dhe nga Presidenti Bamir Topi, i cili vlersoi n mnyr t veant prkushtimin e dy vendeve tona ndaj vlerave t prbashkta Euro Atlantike, q sikundr u shpreh prbejn nj platform t sigurt pr zgjerimin dhe konsolidimin e mtejshm t marrdhnieve midis Shqipris dhe Kosovs. Duke shprehur vullnetin pr nj zhvillim m intensiv t marrdhnieve ekonomike midis dy vendeve Presidenti Topi prshndeti nnshkrimin e kontrats midis Qeveris s Kosovs dhe firms Bechtel-Enka pr fillimin e autostrads Morin-Merdar, e cila, s bashku me funksionimin e plot s shpejti t autostrads Durrs-Kuks-Morin, do t’i jap dimensione t reja bashkpunimit dypalsh dhe atij rajonal.

T dy personalitetet e larta ndan t njjtin mendim prsa i prket orientimit t qart dhe t ardhmes s sigurt euro-atlantike t t gjitha vendeve t rajonit pa prjashtim t bazuar mbi nj bashkpunim t frutshm e konstruktiv.

Nj tjetr pritje iu rezervua zotit Hyseni dhe nga kryeparlamentrja Jozefina Topalli, e cila n takimin e prbashkt me kryediplomatin e Kosovs u shpreh se e ardhmja e sigurt e Shqipris, Kosovs dhe e vendeve t Ballkanit sht n BE.

Prkrahja e Shqipris n procesin t njohjes s Kosovs, sht e pazvendsueshme, theksoi zoti Hyseni gjate takimit me zonjn Topalli. Sipas tij krahas ecuris s njohjes s Kosovs, sfida m e madhe sht antarsimi i saj n insitucionet ndrkombtare deri n antarsimin e plot n OKB.

T dy zyrtart e lart vlersuan nnshkrimin e kontrats pr ndrtimin e pjess kosovare t “Rrugs s Kombit”, arteries q do lidh edhe m shum politikisht dhe ekonomikisht jo vetm dy vendet por gjith zonn ballkanike e m tej.