Deklarata
Suedezi anashkalon Milanin, ndrsa “blaugranat” krkojn negociata me elsin dhe Sitin

Sulmuesi i Barcelons, Zlatan Ibrahimovi, ka deklaruar se nuk e prjashton mundsin pr t luajtur nj dit n kampionatin anglez, megjithat thekson se nuk ka asnj shans q transferimi n Premier League t ndodh gjat ktij sezoni. Sulmuesi suedez u b pjes e katalanve 12 muaj m par, por nuk kan munguar spekulimet rreth s ardhmes s tij. Ibrahimovi shnoi 16 gola n 29 ndeshje t La Ligas, por forma e paraqitur n “Kamp Nou” nuk ka qen e mir. Ksaj i shtohet edhe blerja e David Vijs, nj sulmues q rrezikon ta lej ish-lojtarin e Interit n stolin e rezervave. elsi, Manester Siti dhe Manester Junajtid kan shfaqur interes pr 28-vjearin, megjithat drejtuesit e Barcelons kan theksuar disa her se sulmuesi nuk sht n shitje. N ann tjetr, lojtari q ka mahnitur opinionin n Angli me disa paraqitje shum t mira n Champions League, ka nnvijzuar se do t ishte i hapur pr nj transferim n Premier League n t ardhmen. “Gjat gjith vers emri im sht prfolur n merkato dhe do dit publikohej nj skuadr e re ku mund t luaja”, tha Ibrahimovi. “Jam shum i lumtur q pr shrbimet e mia interesohen disa skuadra, por kam edhe katr vjet kontrat n ‘Kamp Nou’. Nuk do t largohem nga Bara pasi jam i lumtur ktu dhe luaj n skuadrn m t mir n bot. Interesimin nga skuadrat e ndryshme e marr si kompliment: kjo do t thot se po bj nj pun t mir. A do t luaj nj dit n Angli? Padyshim. Ndjej se mund t jap edhe m tepr dhe se mund t vazhdoj t prmirsohem. Megjithat, n futboll asnjher nuk e di far mund t ndodh, brenda 24 orve ndryshojn shum gjra”.


N ann tjetr, drejtuesit e Barcelons duket se po bjn t pamundurn q t’i gjejn nj skuadr t re Ibrahimoviit, prpara mbylljes s merkatos. “El Mundo Deportivo” shkruante se katalant po shqyrtojn dy alternativa: shkmbimin me nj lojtar tjetr, ose huazimin n nj skuadr e cila do t paguaj gjysmn e rrogs, 12 milion euro n sezon, q prfiton suedezi. Milani mbetet nj alternativ, por “blaugranat” synojn m tepr t negociojn me Manester Sitin ose elsin. Nuk prjashtohet kalimi i Ibrs te “sitizns”, ndrsa n kmbim Barcelona mund t marr brazilianin Robinjo.
#