Franca vlerson klimn e mir t krijuar pr investitort e huaj n Shqipri. Deklarata u b nga Sekretarja e Shtetit pr Tregtin e Jashtme Anne Marie Idrac, gjat nj takimi t zhvilluar me kryeministrin Berisha. Nj takim ky, n kuadr dhe t ratifikimit t marrveshjes me kompanin "Eurokopter", q synon blerjen e disa helikopterve, pas nnshkrimit m 18 dhjetor n Ministrin e Mbrojtjes nga Minsitri Imami dhe zv/Presidenti i kompanise Thomas Hein.

Idrac “Dua t inkurajoj qeverin shqiptare pr krijimin e nj klime t mir pr biznesin. Modernizimi i Administrates dhe prparimi n fushn fiskale duhet t trheqin m shum investime n Shqipri. Shkmbimet tregtare krahasuar me vitin e kaluar jan dyfishuar e veanrisht me blerjet e fundit t helikopterve.

Kryeministri Berisha e cilsoi viziten e zonjs Idrak, si nj inkurajim jo vetm pr shtimin e mtejshm t investimeve franceze n vend, por dhe fuqizimin e marrdhnieve politike mes Shqipris dhe Francs.

Berisha “Sagem dhe Societe General, jane nj garanci e madhe pr investitoret francez ktu. Kto dit, Shqipria do t ratifikoj dhe marrveshjen me Eurokopter, q do t modernizoj flotn ton ajrore, me prodhime t ksaj kompanie”Kjo vizit do t inkurajoj m tej investitort dhe ministren q kompani serioze t prfitojn dhe shqyrtojn mundsin e madhe pr investime.

N konferencn e prbashkt pr shtyp, Sekretarja e Shtetit t Francs pr Tregtin e Jashtme Anne Marie Idrac, tha gjithashtu se u njoh m nga afr me kryeministrin Berisha lidhur me projekte konkrete pr t investuar n fushn e hidroenergjis dhe ate t infrastrukturs.