Imami përuron 3 ura Bejli në komunën Margegaj
Nj vepr modeste, por shenj dhe simbol i nj marrdhnieje t shklqyer t komunitetit tropojan dhe Forcave t Armatosura t Republiks s Shqipris. Tri ura t ndrtuara nga ushtria prgjat aksit t rrugs Dragobi - erem t komuns Margegaj, Tropoj, do t’i shrbejn nj komuniteti t gjer t fshatrave t Tropojs pr t kaluar prmes bjeshkve dhe pr t shfrytzuar gjithnj e m mir kt zon t pasur turistike. Ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, ishte dje n Tropoj, ku mori pjes n prurimin e 3 urave “Bejli” t ngritura n kt zon nga forcat xheniere t Brigads s Mbshtetjes Rajonale. N ceremonin e organizuar me kt rast, ministri Imami shoqrohej nga zv.shefi i Shtabit t Prgjithshm i FA-s, gjeneral brigade Sandr Lleshi, komandanti i Brigads s Mbshtetjes Rajonale, gjeneral brigade Abaz Lleshi, komandanti i Brigads Logjistike, gjeneral brigade Xhemal Gjunkshi, drejtor dhe ushtarak t lart t Ministris s Mbrojtjes dhe Shtabit t Prgjithshm etj. T pranishm ishin gjithashtu deputeti i zons, Besnik Dushaj, drejtues t pushtetit vendor, si dhe mjaft banor t zons.


Z. Imami prmendi: “Ne tani jemi nj vend antar i NATO-s, forcat tona t armatosura jan nj forc krahas 27 vendeve t tjera t Aleancs m t madhe, m t fuqishme q kan par kohrat, i nj aleance q mbshtetet n parimet e demokracis, pr t cilat ne duhet edhe t kontribuojm”, - deklaroi z. Imami. M pas, ministri Imami foli pr marrdhniet e ngushta q ushtria jon ka me komunitetin, me publikun shqiptar, si dhe pr kontributin q ajo ka dhn n operacionet paqeruajtse n Irak, Bosnje-Hercegovin, n ad dhe vazhdon n Afganistan. “S shpejti, - nnvizoi z. Imami, - do t rrisim nivelin e operacioneve tona n Afganistan, forcat tona speciale do t dalin me nj mision tepr t rndsishm luftimi atje. Ushtria shqiptare sot sht n nj faz reformimi, e cila ka si kriter baz kthimin e nj ushtrie trsisht profesioniste. Por t jemi t sigurt se nuk mund t ket nj ushtri profesioniste e cila nuk ka n themel t saj virtytin qytetar”, - ka nnvizuar ai. Duke ritheksuar edhe nj her kontributin e FA n ndihm t komunitetit, ministri Imami theksoi: “Ne sot punojm n Tropoj, ne sot po punojm n Dibr, ne sot po punojm n Burrel, kemi punuar n Lezh, po punojm n Sarand, Gjirokastr etj., pra kudo ku ka nevoj komuniteti dhe ku ne kemi mundsi”. M tej, z. Imami u shpreh: “Un shpresoj q kto marrdhnie do t vazhdojn dhe do t thellohen akoma edhe m tej; un shpresoj q vendi q kan FA n vlersimin, n mendjen dhe zemrn e do qytetari shqiptar do t shkoj duke u rritur. Ne do t punojm pr kt dhe ju premtojm se do t realizojm t gjitha detyrat tona”. Ai falnderoi pushtetin lokal dhe banort e komuns Margegaj pr ndihmn, bashkpunimin dhe mikpritjen q kan gjetur ushtarakt atje, t cilt pa dyshim kan
pun t vshtir, n kushte jo fort t lehta, por me nj rezultat t shklqyer. N kt ceremoni prshndetn edhe kryetari i komuns Margegaj, Rexh Byberi, deputeti i zons, Besnik Dushaj, dhe komandanti i BMR, gjeneral brigade Abaz Lleshi. Ndrtimi i ktyre urave tip “Bejli” filloi m dat 18.6.2010 dhe prfundoi m dat 30.6.2010. Ura e par sht ndrtuar n fshatin Koan, me gjatsi 21 metr linear, me seksion 2/1 dhe me peshmbajtje rreth 24 ton. Ura e dyt sht ngritur pran fshatit Dragobi, me gjatsi 30 metr linear, me seksion 2/1 dhe me peshmbajtje rreth 24 ton. Ndrsa ura e tret sht ndrtuar pran komuns Margegaj dhe ka thuajse t njjtit parametra. Kto ura t ndrtuara prgjat aksit t rrugs Dragobi - erem t komuns Margegaj, Tropoj, do t’i shrbejn nj komuniteti t gjer t fshatrave t siprprmendura, pr t kaluar prmes bjeshkve dhe pr t shfrytzuar gjithnj e m mir kt zon t pasur turistike. Puna dhe kontributi i FA n rrethin e Tropojs ka nisur shum vite m par. Vetm n komunn Margegaj me forcat dhe mjetet xheniere jan ndrtuar rreth 55 km rrug e re dhe prmirsim i atyre ekzistuese, ku mbi 70% e ktyre punimeve konsistojn n hapje rrugsh t reja. Pr t realizuar kt sht kryer nj volum pune rreth 170 000 metr kub grmime dhe lvizje dherash. N komunn Tropoj e Vjetr sht ndrtuar nj ur tip “Bejli” me gjatsi 27 metr linear, me seksion 1/1, me peshmbajtje 20 ton dhe nj ur e dyt tip “Bejli” me gjatsi 42 metr linear me seksion 2/1 dhe peshmbajtje 24 ton. Duke vlersuar punn dhe kontributin e dhn n ndihm t banorve t komuns Margegaj, n vitin 2009, Batalionit t Xhenios i sht akorduar nga kjo njsi administrative titulli “Nderi i Komuns”.