Kuvendi pritet t kaloj sot pr votim raportin e Kshillit pr Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, pr heqjen e imunitetit t Ministrit t Jashtm, Lulzim Basha. Raporti pr Bashn u miratua unanimisht nga t dyja kampet politike n datn 21 dhjetor, pas krkess s ish-Kryeprokurorit Theodhori Sollaku pr hetim ndaj ish-Ministrit t Transporteve, Basha.Sic sht
e ditur edhe shumica do t votoj pro heqjes s imunitetit. Vet Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, krkoi q ky rast t shrbente si precedent pr do thirrje t ngjashme nga ana e Prokuroris.