Projektligji i ri mbi inspektimin financiar ka vazhduar dje t shqyrtohet nga Komisioni i Ekonomis nen pr nen. N seancn e zhvilluar dje morn pjes dhe antart e opozits, t cilt kontestuan disa nene t ktij ligji, por me shumic votash ky ligj sht kaluar nga Komisioni i Ekonomis dhe Financave. Deputett e opozits kan kundrshtuar disa pika t nenit 13 t ktij ligji, i cili prcakton kriteret e inspektorit dhe npunsit t Drejtoris s Inspektimit Financiar. Sipas draftit t paraqitur nga Ministria e Financave, sht ministri i Financave q prcakton kriteret e punsimit pr inspektort dhe npunsit. Pr t dyja kto kategori, ligji prcakton t ken diplom t integruar t nivelit t dyt n degt financ dhe juridik dhe t ken nj eksperienc n fushn e financave deri n 5 vjet. Rreth prcaktimit t ktyre kritereve u debatua n Komisionin e Ekonomis, pasi disa nga deputett krkonin q kriteret t prcaktoheshin me nj nen n ligj dhe jo t’i lihej kompetenca ministrit t Financave. Nj pik tjetr debati ishte edhe diskutimi i nenit 15 t ligjit pr Inspektimin Financiar, q ka t bj me detyrimin pr t dhn informacion, ku Drejtoria e Inspektimit Financiar mund t jap informacion pr inspektimet financiare t kryera vetm pas prfundimit t inspektimeve, kur informacioni krkohet nga autoritetet, t cilave u jepet e drejta me ligj. Ky nen ka qen nj pik debati mes t djathtve dhe t majtve. Deputeti Erjon Brae krkoi q t drejtn pr informim ta ken edhe qytetart, jo vetm autoritetet. Ndrsa deputeti Sherefedin Shehu shpjegoi se DIF duhet t jap informacion vetm pasi t ket prfunduar kontrolli, pasi nse nj publikim i informacionit jepet para prfundimit t kontrollit mund t cenohet nj individ pa t drejt. Po n kt linj ishte dhe Anila ili, drejtoresh e Njsis Qendrore t Harmonizimit t Menaxhimit Financiar dhe Kontrollit n Ministrin e Financave. “Raporti i inspektorit q ka nj rast t mundshm mashtrimi apo korrupsioni, ohet n prokurori. Por nse ai publikohet pa u verifikuar ligjrisht nse personi n fjal e ka krye kt vepr, cenohet individi”, - sqaroi ili. Por n kt pik kan kundrshtuar deputett socialist, t cilt than se n kt rast qytetart kan t drejt t informohen dhe individi quhet fajtor vetm pasi ka vendosur gjykata. Deputeti Flamur Noka ka kundrshtuar pretendimet e deputetve t PS-s, duke argumentuar se pr sa koh nuk ka nj informacion t sakt dhe nj raport prfundimtar t DIF, informacioni nuk mund t publikohet dhe e drejta pr publikim e ktij materiali bhet pas prfundimit t inspektimit. Ndrsa prfaqsuesja e Ministris s Financave, Anila ili, sqaroi edhe nj her se raporti prfundimtar shkon tek ministri i Financave dhe ministri merr vendim dhe nse personi dyshohet, shtja shkon n prokurori. Pr zbatimin e ktij projektligji do t krijohet n Ministrin e Financave Drejtoria e Inspektimit Financiar Publik, e cila do t shqyrtoj krkesat dhe ankesat prkatse. Punonjsit e ksaj drejtorie do t jen npuns civil dhe do t zgjidhen n baz t kritereve t ligjit “Statusi i npunsit civil”. Ligji parashikon dhe masat pr shkelsit. Kshtu n baz t nenit 23 parashikohet q pr do shkelje apo mosprmbushje t detyrimeve ligjore konsiderohet kundrvajtje administrative dhe dnohet me gjob nga 40.000 deri n 70.000 lek. Gjithashtu, n rastet kur dokumentacioni vrteton kryerjen e nj shkeljeje penale prcaktohet kryerja e kallzimit penal tek organet e prokuroris.