Shrbimi Doganor, zyrtart e Prokurimit dhe ata t Administrats Tatimore jan institucionet ku dhnia e mitos sht e domosdoshme. Kshtu ka vlersuar Oda Ekonomike Amerikane n nj raport t lshuar pr problememet e bizneseve n Kosov q ua shkakton dhnia e mitos.Shrbimi doganor, zyrtart e Prokurimit, si dhe ata t Administrats Tatimore jan adresat ku korrupsioni sht m i pranishm, thuhet n raportin e Ods Amerikane, t cilin e ka siguruar Expressi.Hulumtimi tregon se bizneset kosovare jan t zhytura me t dyja kmbt n korrupsion. Prej 550 kompanive sa jan anketuar, raporti tregon se 60 pr qind e tyre kan pranuar se kan dhn mito n t kaluarn.Berat Rukiqi, sekretar n Odn Ekonomike t Kosovs, thot se rastet korruptive, t cilat adresohen nga bizneset, jan shum t vogla, pr shkak se nj pjes e madhe e tyre lidhin kontrata publike.Hezitojn t deklarohen sepse varen nga elemente t caktuara, tha ai.Sipas tij, n kushtet aktuale, ka tendenc t rritjes edhe m tej t korrupsionit, ndrkaq, zgjidhja, thot Rukiqi, bhet nse eliminohet burokracia shtetrore. E veant e hulumtimit sht koha kur korrupsioni ka marr hov.Diku rreth 20 pr qind e praktikave korruptuese kan ndodhur gjat vitit 2008, pra pas shpalljes se pavarsis, apo prej kohs kur institucionet e Kosovs i kan marr kompetencat e plota, thot raporti.Ndrkaq, ajo q i ka shtyr bizneset t ofrojn mito, thuhet t jet prfitimi i jashtzakonshm. N t kundrtn, bizneset besojn se duke mos u ofruar mito zyrtarve qeveritar, nuk mund ti fitojn tendert dhe kontratat qeveritare.50 pr qind e t anketuarve pohojn se sjelljet korruptive kan lidhje me tendert apo prokurimin publik, vazhdon raporti.Nga ana tjetr, kur erdhi n pushtet, kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, premtoi zero toleranc ndaj korrupsionit. Prkundr prpjekjeve pr t marr prononcim nga Qeveria, telefoni i zdhnsit Memli Krasniqi nuk u hap tr ditn. Megjithat, bazuar n deklarimet e mhershme lidhur me kt raport, Krasniqi thot se prioritet i Qeveris sht lufta kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar.Sa u prket deklaratave se duhet t jepet mito pr t pasur qasje, un absolutisht nuk dua t besoj se ato jan t vrteta, ka thn Krasniqi.Bizneset, sipas raportit, nuk kan besim as n sistemin gjyqsor. 41 pr qind e t anketuarve besojn pjesrisht n gjykata, kurse 18 pr qind kan besim t plot.

Megjithkt, bizneset kan prmendur edhe institucionet q ua lehtsojn punn dhe marrjen me biznes. Bankat komerciale, asociacionet e biznesit si dhe qeverisja lokale jan zgjedhur institucionet m efikase, prfundon raporti.